Již druhým rokem funguje ve Středisku volného času Bruntál zájmový kroužek s názvem Magic, ve kterém se schází mladí příznivci této hry každý pátek od 15 do 17 hodin.

„Kroužek jsme založili, protože mnoho mladých lidí tuto hru zná, bavila je, ale neměli prostor nebo neznali ostatní, se kterými by mohli hrát," řekl vedoucí kroužku Petr Macrineanu. „Sám hru Magic hraji aktivně tak tři roky, znám ji však již od dětství," dodal vedoucí kroužku.

Náplň kroužku

Do kroužku dochází každý týden okolo deseti hráčů se svými karetními balíčky, karty si zde mohou po domluvě vyměnit, odkoupit nebo se domluvit na společné objednávce nových karet z obchodu. A samozřejmě s kartami také hrají.

„Méně zkušení hráči se díky našim karetním zápasům mohou od těch více znalých naučit, jak svůj balíček co nejlépe využít nebo co v něm změnit, starší hráči zde taky mladším pomáhají jejich balíček sestavit," vysvětloval devatenáctiletý Petr Macrineanu. Občas kroužek pro své členy pořádá také menší turnaje o putovní pohár, který má u sebe momentálně člen Václav Posledník.

Co to je MTG

Magic: the Gathering (zkráceně MTG) je sběratelská karetní hra, kterou vymyslel v roce 1993 americký student matematiky Richard Garfield a vydala ji firma Wizards of the Coast. Hra měla velký úspěch a rozšířila se do mnoha zemí.

V České republice se prodává od roku 1994, karty jsou v současné době přeloženy do deseti nejrozšířenějších světových jazyků, v Česku se prodává hlavně původní anglická verze. Hráči hrají se svým vlastním balíčkem karet, balíčky se u každého z nich liší. Hráč si svůj balíček totiž sám sestaví z karet, které koupí nebo vymění, je jejich veliké množství a neustále se vydávají další.

„Jsou to karty, což znamená lehkou přenosnost a možnost s nimi hrát, pokud se domluvíte s dalším nadšencem hry, úplně všude. Navíc si balíček můžete poskládat, jak chcete. Podle mě je to taková zábavnější forma šachů, u hry je potřeba hodně přemýšlet, kombinovat a počítat," říká se smíchem Petr Macrineanu.

Princip hry

Magic hrají proti sobě obvykle dva hráči, může jich však být i více. Každý hráč představuje čaroděje – sférochodce (v angličtině plainswalker), ten se snaží porazit druhého protihráče pomocí různých nestvůr a kouzel, které představují karty v jeho balíčku, za kouzla i nestvůry platí magickou energií nazývanou mana.

Porazit protivníka lze čtyřmi způsoby, a to snížit jeho původních dvacet životů na nulu, docílit toho, aby mu došly karty v balíčku, otrávit jej (některé nestvůry mají speciální schopnost nazývanou infect, což znamená, že protihráče postupně tráví, pokud je protivník zasažen deseti takzvanými infect countery, umírá) nebo použít speciální kartu (pokud si ji hráč koupil a vlastní ji), která protivníkovi oznámí, že prohrál.

„Ano, hra je tak trochu podobná těm počítačovým, kde ovládáte nadpřirozené bytosti, líbí se mi právě v tom, že u ní nemusím koukat do monitoru, navíc mám kontakt s ostatními lidmi," sdělil spokojeně Václav Posledník, člen klubu a momentální držitel putovního poháru.

Barvy karet

„Karty se dělí do pěti barev: bílá, modrá, černá, červená a zelená. Každá barva představuje jinou sféru magie, je zaměřená na trochu jiný styl hry a má své silné a slabé stránky. Za každé kouzlo je třeba zaplatit alespoň jednou manou jeho barvy," vysvětlují členové kroužku.

Silnější karty obvykle vyžadují více many, kterou produkují karty nazývané základní země, bílou manu produkují takzvané pláně, černou bažiny, červenou hory, modrou ostrovy a zelenou lesy. Každá z těchto základních zemí může vyrobit jednu manu za kolo. Každá barva má také dvě protilehlé barvy, které jsou brány jako nepřátelské.

„Tak a to je takový ten základ, abyste byli aspoň trochu v obraze. Existuje totiž několik způsobů, jak hru Magic hrát, nestvůry mají spousty schopností, existuje mnoho kouzel, artefaktů a dalších karet, dokonce je napsáno mnoho knížek Magic, ve kterých se hráči dozví něco o bytostech, se kterými hrají…

No, kdybychom měli popisovat celou hru a všechna její pravidla, tak jsme tady do půlnoci. Však ten, kdo má zájem, ať přijde a zahraje si s námi, případně ať se přihlásí do kroužku," vyzval s úsměvem Petr Macrineanu.

Miriam Opletalová