Na 750 000 prospektech putujících ke všem žákům od 3. do 9. třídy najdou kontakty na Linku bezpečí i internetovou poradnu. Leták je má ale hlavně povzbudit, aby se nebáli se s problémem kyberšikany někomu svěřit. „Děti se pohybují ve virtuálním světě až příliš bezstarostně a řada dospělých jim nedokáže říct, jak se před riziky, která zde existují, chránit,“ upozornila Ivana Šatrová z Nadace O2, která spolu s občanským sdružením Aisis projekt organizuje.
Proto je dalších 750 000 letáků určeno rodičům, kteří se zde dozvědí, jak se kyberšikana projevuje a jak mohou svému dítěti pomoci. Leták by měli dostat na první rodičovské schůzce na začátku školního roku.
Zároveň míří do škol plakáty o kyberšikaně, které jsou určené k vyvěšení do sboroven. „Školy často mají pocit, že tím, že se kyberšikana odehrává mimo jejich zdi, se jich netýká. Výzkum ukázal, že tento jev úzce souvisí s klimatem ve třídě, často se propojuje se šikanou tváří v tvář a především to, že 78 procent agresorů navštěvuje stejnou třídu nebo školu jako oběť,“ uvedla manažerka projektu proti šikaně Jana Udatná.
Plán ministra školství Josefa Dobeše (VV), díky němuž by mohl kantor na základě smlouvy s rodiči dočasně zabavit mobil zlobivému žákovi, odbornice na šikanu vítají.
Podle průzkumu z února tohoto roku zažilo některý druh šikany až deset procent žáků 3. až 9. tříd. Součástí projektu Minimalizace šikany je také vzdělávací program pro školy. Díky dotacím z EU by se tento názorný kurz mohl do roku 2012 rozšířit na další stovku škol.
(čtk)