Noční atmosféru ve Smetanových sadech v Krnově koncem roku 2014 úplně změnil nový osvětlovací systém. Bohužel část svítidel zapuštěných v trávníku je nutné reklamovat. Nový moderní systém světel ve Smetanových sadech umožňuje zvýraznit krnovské dominanty, jako je Švédská zeď s Neptunem nebo sedící Bedřich Smetana.

LUNGO MARE

Největším zážitkem pro noční chodce je trávník před gymnáziem, na kterém zeleně svítí tři zvlněné skulptury Lungo Mare. Tyto prvky mohou lidem sloužit k sezení, ležení, opírání i k dětským hrám.

Mihotavá hra nazelenalých světel se odrážela také ve vodě, která prýští z vlnité fontány, ježje vlastně jen čtvrtou skořepinou typu Lungo Mare. Tyto neobvyklé skořepiny navrhl pro ateliér španělské designerské firmy Escofet architekt Enric Miralles. Počítal s nimi pro přímořská letoviska v místech, kde se lidé často pohybují na rozhraní mezi pískem pláže a chodníkem.

Vlny měly evokovat věčný pohyb moře, ale svůj estetický půvab jistě mají i pro obyvatele středoevropského státu bez moře.

Od pondělí jsou ve Smetanových sadech vlnité betonové skulptury Lungo Mare mimo podkladní betonové desky. Důvodem je právě probíhající reklamace svítidel, která jim v noci propůjčovala magické zelené nasvícení.

„Ukázalo se, že do některých z nich zatéká, což způsobuje problémy v elektroinstalaci. Reklamaci uplatněnou městem Krnov teď řeší zhotovitelská firma Aleš Fousek se svým dodavatelem svítidel, firmou Philips," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

NAČ SE NEMYSLELO

Na to, že prostory pod prvky Lungo Mare jsou poměrně úzké, což je nepraktické pro úklid i pro údržbu technologie osvětlení, už řadu měsíců upozorňuje krnovský občan a bývalý konstruktér Jaroslav Balcárek.

„Každý kvalitní projektant či konstruktér dbalý své cti by měl mít na paměti, že všechny nové prvky bude nutné udržovat v čistotě. Dovolím si upozornit, že nejen tyto zvlněné lavičky, ale další nové prvky ve Smetanových sadech lze jen těžko udržovat, když tam projektant vytvořil těžko přístupné kapsy.

Například pod těmi zvlněnými skořepinami jsou škvíry, které vítr snadno vyplní nečistotami, ale jejich odstranění z úzkého prostoru bude problematické. Navíc přes trávník s rozvody umělého zavlažování asi nelze přejíždět s těžšími stroji. Lituji technické služby a každého, kdo při údržbě nebo opravách bude nucen něco řešit ve spárách pod těmi skořepinami," upozorňoval Balcárek už loni na potenciální problémy s těžko přístupnými místy pod skořepinami Lungo Mare.