Mentalismus je představení, které se trochu podobá kouzelnickému vystoupení. Rozdíl je v tom, že umělec, kterému se říká mentalista, nepoužívá klasické triky, ale psychologii, hypnózu a sugesci.

Jakub Kroulík je mentalistou na plný úvazek. Ve čtvrtek 10. května přijede předvést své umění do Krnova, do Střediska volného času.

Co se bude dít během jeho vystoupení, které začíná v 17 hodin?

Mnohé napovídá název jeho představení: Moc a síla hypnózy.

Mentalista bývá charismatický člověk, který dokáže číst řeč těla a manipulovat s podvědomím. Umí uspat dobrovolníka pohledem nebo dotekem, a přinutit ho, aby zapomněl své jméno nebo zařídit, aby mu ztěžkly nohy tak, že nedokáže udělat ani krok. Oblíbenými efekty jsou čtení myšlenek, jasnovidectví nebo ovládání mysli.

„Je to část kouzelnického oboru, který se zaměřuje na efekty s lidskou myslí. Lidem přečtete myšlenky nebo je vystavíte situaci dopředu tak, aby oni došli myšlenkami k vaší předpovědi, kterou už máte připravenou. Mentalista má nejblíže k tomu předvádět efekty, které vypadají jako paranormální. Může silou vůle ohnout příbory, přečte vám myšlenky, dokáže poznat, jestli mu lžete,“ říká o svém oboru Jakub Kroulík.

Jakub Kroulík je rodák z Rtyně v Podkrkonoší. Původně se věnoval kouzlení, ale vábila ho dráha hypnotizéra. Studoval techniky zázračných léčitelů, psychotroniků, exorcistů, spiritistických médií a všech, kdo paranormální jevy prezentují jako skutečné reálné schopnosti zasvěcených lidí.

Jakub Kroulík spolupracuje s Českým klubem skeptiků na projektu Paranormální výzva, kde dohlíží na férovost experimentů. Jeho sen se mu splnil, takže v současnosti se tento charismatický muž může věnovat mentalismu na plný úvazek. Vystupuje na besedách, festivalech i podnikových večírcích.

„Je to hezká práce,“ říká o svém oboru. Je milovníkem magického umění zejména mistrů z viktoriánské éry a ze začátku dvacátého století v Evropě.

Studuje teologickou fakultu a od roku 2007 přednáší pro studenty, policii a bezpečnostní agentury témata jako Anatomie lži, Techniky podvodných her nebo Příležitost dělá zloděje.