V promítací kabině vedle tichého digitálního projektoru už zase vrčí klasická promítačka, která svým zvukem dala festivalu název Krrr! Jiná legenda říká, že název Krrr! odkazuje na komunitu filmových fanoušků z ciziny, kteří vyslovují Krrrnov poněkud komicky.

Krnovští kinaři zas tahají po schodech těžké krabice s kotouči celuloidového filmového pásu o šířce sedmdesát milimetrů a těší se, až znovu zažijí krásný pocit z kinosálu zaplněného do posledního místečka.

Ve zlaté éře sedmdesátek byli diváci nadšení z nejostřejšího obrazu v historii kinematografie, ale po čase tato velmi nákladná atrakce začala přešlapovat na místě. Ukázalo se, že transport těžších a rozměrnějších krabic přináší problémy stejně jako údržba speciálních promítaček na sedmdesátky, které potřebují vysokou svítivost, což obnáší náročnou údržbu, výkonnější odvětrávání a chlazení.

Zatímco po celé Evropě se kina zbavovala techniky na promítání sedmdesátek, vedoucí kina Mír 70 Pavel Tomešek si uvědomil, že jednou se tato technologie stane raritou, která dokáže do Krnova přilákat fajnšmekry z celého světa.

Letos se mohou účastníci KRRR! těšit na osm celovečerních „sedmdesátek" a řadu přednášek, které budou provázet i ukázky fragmentů 70mm filmů.

close Pavel Tomešek, vedoucí kina Mír 70, v promítací kabině kontroluje první filmy sedmdesátky, které o víkendu dorazily do Krnova. Každý kotouč musí převinout a zkontrolovat, zda drží slepené části pohromadě. zoom_in

Program festivalu Krrr!

Pátek 17. dubna

14.00: Magická hlubina (1988)
Mořská hlubina je nebezpečné místo, kterému se musí přizpůsobit tělo i duše potápěče. Režisér Luc Besson ukazuje, že hlubina je také magická a krásná.

16.45: Sokolovo (1974)
Filmový opus Otakara Vávry je promítán u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Film o hrdinství na cestě z Buzuluku do Prahy je sice poplatný své době, ale po emigraci Martina Štěpánka do zahraničí se i Sokolovo stalo trezorovým filmem.

20.00: Vertigo (1958)
Alfred Hitchcock stvořil mistrovské dílo o posedlosti, jež vedla až za hrob. Jeden z nejlepších filmů všech dob.

Sobota 18. dubna

11.15: Le Mans (1971)
Americký řidič (McQueen) se vrací na závodiště do Francie, kde byl před rokem zraněn, a zjistí, že pociťuje silné sympatie k vdově po muži, který zemřel při stejném neštěstí.

15.15: Cid (1961)
Jeden z nejvýpravnějších filmů všech dob představí rytíře přezdívaného El Cid. Byl prohlášen za zrádce, ale stal se národním hrdinou. Sjednotil Španělsko, spojil španělského krále a Maury v boji proti arabským útočníkům.

19.30: Jesus Christ Superstar (1973)
Rocková opera vypráví z pohledu Jidáše Iškariotského příběh posledních dnů života Ježíše Krista – od jeho příchodu do Jeruzaléma až do ukřižování. Ambiciózní a mimořádně finančně náročný filmový projekt.

21.45: Terminátor 2: Den zúčtování (1991)
Po neúspěšném pokusu zabít Sarah Connorovou, matku budoucího vůdce lidstva ve válce proti strojům, se do Los Angeles vrací z budoucnosti nový typ Terminátora, aby zlikvidoval už narozeného Johna Connora.

Neděle 19. dubna

10.00: Divoká banda (1969)
Rok 1913: Divoký západ se ve věku páry začal měnit. Dostavníky vystřídala železnice a po prérii jezdí první automobily. Pány Divokého západu již nemají být bandité, ale šerifové, starostové a generálové.

12.45: Magická Hlubina
15.15: Terminítor 2: Den zúčtování
17.45: Jesus Christ Superstar

close Pavel Tomešek, vedoucí kina Mír 70, v promítací kabině kontroluje první filmy sedmdesátky, které o víkendu dorazily do Krnova. Každý kotouč musí převinout a zkontrolovat, zda drží slepené části pohromadě. zoom_in