Sběrači borůvek vyrážejí v těchto dnech do jesenických lesů. Modré kuličky začínají pomalu dozrávat i v nejvyšších a nejcennějších partiích hor, kde se rozkládají národní přírodní rezervace. Ačkoli se v těchto lokalitách borůvky a jiné lesní plody sbírat nesmí, řada lidí tento zákaz každoročně porušuje.

Nejprve ochránci přírody zaznamenali zvýšenou aktivitu sběračů borůvek na území mimo národní přírodní rezervace. První pokuta padla za vjezd motorových vozidel. „Situaci budeme monitorovat ve spolupráci s Lesy České republiky a policií," řekl Michal Ulrych, který má na Správě Chráněné krajinné oblasti Jeseníky na starost terénní službu a stráž přírody.

V nejvyšších polohách Jeseníků, kde se nacházejí i národní přírodní rezervace, dozrávají modré plody v polovině srpna. „Letos v květnu hodně pomrzly, vypadá to, že borůvek bude v nejvyšších polohách méně," odhaduje Ulrych.

Sběrem borůvek se živí řada lidí, místních i těch, co do Jeseníků přijedou jen kvůli sběru, třeba i z Polska. „Na borůvky chodím už několik let, mám už svá vytipovaná místa. Nesehnala jsem brigádu, takže se mi hodí každá koruna," svěřila se dvaadvacetiletá studentka, která nechtěla zveřejnit své jméno. Na otázku, zda lesní plody sbírá i tam, kde je to zakázané, odpověděla jen provinilým úsměvem a pokrčením ramen. V Malé Morávce se při víkendových borůvkových hodech prodával litr borůvek za sedmdesát korun.

Národní přírodní rezervace se v Jeseníkách nacházejí v okolí Pradědu, na Skřítku, na Rejvízu a v okolí Šeráku a Keprníku. Stejně jsou chráněné i vrcholové partie Králického Sněžníku.

V národních přírodních rezervacích nesmí návštěvníci například vstupovat mimo značené stezky, vjíždět auty mimo cesty nebo sbírat lesní plody.

Provinilcům hrozí na místě tisícikorunová bloková pokuta, ve správním řízení pak postih až ve výši deset tisíc korun.

Z hlediska ochrany přírody není největším problémem samotný sběr borůvek. Při své činnosti ale sběrači ruší živočichy, ničí rostliny, vyšlapávají v terénu nové stezky a zůstává po nich nepořádek.