V Jeseníku byl 4. květen nejchladnější za bezmála sedmdesát let, kdy jsou tady teploty pravidelně měřeny. „Teplota mínus 5,9 stupně Celsia v pět ráno podstatně překonala dosavadní rekord dne 2,5 stupně z roku 1994,“ sdělila Mirka Mrázková z Českého hydrometeorologického ústavu.

V Javorníku bylo podstatně tepleji - mínus 0,6 stupně Celsia. Šumperská stanice naměřila po čtvrté ráno mínus 3,1 stupně Celsia a téměř dotahovala dosavadní rekord z roku 1960, kdy byla teplota ještě o čtyři desetiny stupně nižší.

Na noc ze středy na čtvrtek předpovídají meteorologové teploty kolem nuly, přes den by měly vystoupat na 10 až 13 stupňů, na horách bude teploměr ukazovat 1 až 5 stupňů Celsia. Ojediněle by se mohly objevit přeháňky, na horách ve výšce nad 900 metrů nad mořem sněhové.

Na Ramzové a Červenohorském sedle leží pět až deset centimetrů sněhu - sněžení doprovázel čerstvý vítr, takže bílá pokrývka je nerovnoměrně rozložená.

„Svítí slunce, sníh pomalu odtává, předpokládám, že pokud nepřijdou vydatné přeháňky, do víkendu by na Ramzové i na Červenohorském sedle mohly zůstat jen zbytky sněhu,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.