Firmy a společnosti sídlící v bruntálské průmyslové zóně požádaly starostu Bruntálu Petra Ryse (BRUNTÁL 2010) o výstavbu chodníku podél silnice v Zahradní ulici. Do práce a z ní proudí od kolejí za bývalou nemocnicí až k podniku Osram denně stovky lidí, místních i přespolních.

„Již delší dobu evidujeme větší počet chodců, kteří se po této komunikaci pohybují," napsal do žádosti Václav Jízdný, předseda představenstva společnosti Alfun.

Předseda představenstva Jízdný v žádosti starostovi vysvětlil, že je chodník nepostradatelný kvůli vytíženosti komunikace v Zahradní ulici nákladní dopravou, i kvůli zvýšenému pohybu chodců. Žádost adresovanou starostovi podepsalo několik firem sídlících v průmyslové zóně, mezi jinými společnosti Husqvarna Manufacturing, Osram Česká republika, Stavebniny Eso, Karla, Macco Organiques, ale i Správa silnic Moravskoslezského kraje.

Jaká byla reakce zastupitelstva

Zastupitelům předložil na poslední předprázdninové schůzi v úterý k projednání materiál vedoucí odboru správa majetku, kultury a rozvoje města Marian Hvorecký. Jak se vyjádřil, podpisový arch není klasickou peticí, i když jej takto firmy a společnosti nazvaly. Nesplňoval totiž základní náležitosti, aby peticí mohl být. Vedoucí Hvorecký ujistil, že se město problematikou zabývá již od loňského roku.

Vzniknout by v Zahradní ulici mohl chodník, a také cyklostezka. Avšak jsou zde komplikace: s komunikací sousedí pozemky osmi různých majitelů. Stačí, aby jeden z nich nesouhlasil s výstavbou, a je po cyklostezce. Další trable přináší předpokládané náklady na výstavbu, které město odhadlo na pět až šest milionů korun. A tolik prostředků město ve své pokladně na stavbu kilometru a půl dlouhé cyklostezky nemá.

Pomoct by mohla dotace

Výstavbě cyklostezky, chodníku, veřejného osvětlení a dopravních značek by mohla pomoci pouze finanční injekce odjinud. „Na vlastní realizaci chceme využít dotaci, ale zatím není vypsán žádný dotační titul, který bychom mohli využít," konstatoval Hvorecký. Zastupitel Karel Svoboda (KSČM) ještě před hlasováním o chodníku připomněl, že se jedná o opakovaný návrh, kterým se už dříve spolu se svými kolegy při zasedáních zabýval.

Bruntálští zastupitelé se k záležitosti postavili čelem. Z dvaadvaceti přítomných zastupitelů zvedlo sedmnáct ruku pro zařazení realizace chodníku v Zahradní ulici v Bruntále do návrhu rozpočtu města pro příští rok. Tři zastupitelé se hlasování zdrželi a dva byli zásadně proti.