Město Bruntál v minulosti obepínaly hradby. Dovnitř se dalo vstoupit třemi branami. Pozůstatky opevnění lze najít v zámeckém parku a připomíná je i stará bašta mezi Partyzánskou a Květnou ulicí.
I když na místě starých hradeb je už nová zástavba, tři historické brány nyní připomínají informační tabule.
„V místech, kde stály městské brány, instaloval Klub Za starý Bruntál tabulky s vyobrazením bran, a to po dohodě s majiteli objektů i s orgány památkové péče,“ řekl předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák.
Jižní Olomoucká brána stávala v místech dnešní Sladovny v dnešní ulici Dr. E. Beneše. Západní Niskou bránu připomíná tabulka na fasádě domu na Palackého náměstí a severovýchodní Krnovská brána bývala v místech dnešní budovy VZP v Revoluční ulici.
Na každé tabuli je nejen vyobrazení staré brány, ale i přibližný rok zbourání, bylo to zhruba mezi léty 1823 až 1826, podle mapy katastru už v roce 1836 neexistovaly.
Fotogalerie: Tři bruntálské brány
Autoři tabulí si neodpustili jeden drobný žertík, je na nich i věta: Není hrazeno z EU.
„Někdo se tomu zasměje, jiný se nechápavě dotazoval, proč to tam je a co to znamená,“ podotkl Rapušák.
Věta je nejen reakcí na to, jak se nyní jakoby nic neudělá bez dotací Evropské unie, což pak připomínají pamětní cedulky takřka na každém rohu. Je to i konstatování, že klub připomínku tří bran pořídil ze svého a že podobná iniciativa nemusí být drahá.
Obrazy starých bran se podařilo najít mezi nejrůznějšími starými vyobrazeními města, barevný obrázek Olomoucké brány pochází až z muzea v německém Memmingenu.
„V německé literatuře je zmínka o tom, že v základech Krnovské brány byl nalezen kámen s vročením 1109,“ upozornil na další zajímavost Pavel Rapušák.
Bruntál si jako rok vzniku, kdy město dostalo městská práva, připomíná rok 1213.
Když hradby ztratily vojenský obranný význam a bránily rozšíření města, byly zbourány a materiál se použil na stavbu domů nebo na silnice.