Až do svátku Hromnic 2. února si mohou návštěvníci prohlédnout slavný mohelnický betlém, který zabírá plochu sedm krát šest metrů v boční kapli farního kostela svatého Tomáše Becketa. Jako každý rok ho vidí veřejnost poprvé až na Štědrý den po půlnoční mši. A každý je zvědav, co nového v něm zase přibylo. Letos je to malá zastřešená zvonička se třemi postavami – stařečkem, jeho vnučkou a psem. Autorem je František Nedomlel, syn původního tvůrce betléma.

V díle svého otce, bruntálského řezbáře Josefa Nedomlela, pokračuje už od roku 2003. V prvním roce stvořil pětici muzikantů, pak si dal tři roky pauzu a po ní už rok co rok přidává k otcovu dílu další prvek: chasníky řezající dřevo, horníky s rumpálem, selku s máselnicí a kravami ve chlévě a tři dvojice dětí tančících kolem stromu. Každý z výjevů má v sobě prvek pohybu, některá z figur je napojena na složité elektronické soustrojí pod pódiem, na kterém obří betlém stojí.

Letos tedy přibyla zvonička. „Je shora osvětlená, stařeček levou rukou tahá za drátek a zvoní, vnučka kouká nahoru na zvon, v náručí drží kočku a na tu se upřeně dívá pes, který sedí před ní. Zvon se rozkývá a zvoní v intervalech, jaké správce betléma zvolí,“ uvedl autor František Nedomlel. Podobně pracuje i na bruntálském betlémě, který je o něco menší než ten mohelnický. „Pokud budu moci, rád bych v tátově díle pokračoval, ať se dílo rozrůstá,“ dodal řezbář.

Jeho otec, který žil ve Starém Městě u Bruntálu, pracoval na jesličkách téměř třicet let. V roce 1958 vyřezal maketu křižlického vodního mlýna, vzal ho do bruntálského kostela a po mši ho postavil na oltář. Místní kněz František Martinek byl nadšen, slovo dalo slovo a začal vznikat betlém. Když byl farář v roce 1962 přeložen do Mohelnice, kontakty s řezbářem pokračovaly a postupně oba budovali jesličky i v Mohelnici.

Na ploše 42 metrů čtverečních je v bruntálském kostele celkem šestnáct budov, například velice přesné kopie hradu Bouzova a Karlštejna, farního kostela nebo bývalé fary, kde dnes sídlí muzeum. V popředí stojí či se pohybuje 46 oveček a 24 figur o výšce od 15 do 22 centimetrů. V pohybu je také vodní a větrný mlýn. Všechny budovy a figurky jsou vyřezány z lipového dřeva.

Mezi poslední práce Josefa Nedomlela patří Svatá rodina a průvod Tří králů s nezbytným slonem a velbloudem. Sám sebe zpodobnil autor v postavě chasníka s pytlem mouky. Řezbář zemřel v roce 1990 a betlém se pak třináct let nijak neměnil, až do chvíle, kdy se díla ujal jeho syn. Vlastní stavba jesliček a jejich skrytého soukolí trvá v Mohelnici téměř měsíc. Od roku 1973, kdy zemřel děkan Martinek, je sestavování dílem Pavla Nenkovského.

Až do Tří králů je kaple v Mohelnici otevřena vždy od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin s výjimkou Nového roku, kdy je otevírací doba od 11 do 12 a od 13 do 18 hodin. V omezených hodinách pak bude betlém přístupný až do 2. února. V Bruntále je betlém k vidění každý den od 14 do 17 hodin až do 2. ledna.