„Nemám nic proti zimě. Naopak. Ta letošní už byla ale neskutečně dlouhá a měl jsem pocit, že se jara nedočkáme,“ svěřil se student Jakub Trnka z Ostravy. Dlouho očekávané jaro se ale přece jen dostavilo. Sníh v ulicích měst roztál a důkaz o tom, že je jaro skutečně tady, najdeme černý na bílém i v kalendáři pod dnešním datem.

Přesně dvaatřicet minut po šesté hodině podvečer totiž začíná astronomické jaro. A jaké bude to letošní? „Žádné výraznější ochlazení se sněžením už letos neočekáváme. Sníh bude padat snad už jedině v těch nejvyšších polohách České republiky,“ konstatovala Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Nejteplejší z následujících třiceti dní bude podle ní tento víkend. Rtuť teploměrů se může vyšplhat až na patnáct stupňů Celsia, což je podle jejích slov v tomto období dokonce nadprůměr.

„Následující týden by se ale mělo ochladit na devět až třináct stupňů. Nejchladnější a nejdeštivější počasí čeká Moravskoslezský kraj od osmadvacátého března. Před Velikonocemi by se však mělo zase oteplit a měli bychom prožít příjemné svátky,“ dodala Honsová.

Doporučuje se procházka přírodou

Ostravská astroložka Libuše Pernová doporučuje každému, aby si v dnešní podvečer dopřál pár chvil pobytu v probouzející se přírodě, ve městech alespoň procházku parkem.

„Jaro letos startuje v otisku zrození v domě zdraví, kde bude významně podtrhovat právě tyto záležitosti. Můžeme tak hodně udělat nejenom pro svou fyzickou kondici, ale taky srovnat konečně psychiku do přijatelných mezí, udělat tlustou čáru za depresemi a žabomyšnostmi, které nás hustě a výživně testují v mezilidských vztazích už od loňského zimního slunovratu,“ řekla Pernová a dodala:

„Luna bude v čase zrodu jara v Býku symbolizovat Venuši, což dává ideální šanci nalézt harmonii i tam, kde to bylo velmi těžké, ne-li někdy i nemožné.“

Ten, kdo jde rád s dobou a rád se módně obléká, pastelovými barvami letošní jaro určitě nic nezkazí. „Na jaře se bude hodně nosit fialková, zelená a tyrkysová barva. Výběr z jarních kolekcí bude opravdu velký,“ prozradila Petra z prodejny Time Out v centru Ostravy.

Lucie Rusková