VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnes už mohyla připomíná oba literáty: Roseggera i Bezruče

Nad Krnovem se tyčí Bezručův vrch s kamennou Mohylou Petra Bezruče. Tento památník ale postavili němečtí železničáči v roce 1910 pro úplně jiného literáta. Vznikl na počest rakouského spisovatele Petera Roseggera.

27.9.2015 1
SDÍLEJ:

Mohyla dnes připomíná jak Petera Roseggera, tak Petra Bezruče. Pro jistotu je nová pamětní deska z plastu, aby nelákala chmatáky.Foto: Dita Círová

Po Bezručovi mohylu přejmenovali až čeští železničáři a pošťáci v roce 1948. Mělo to svou logiku. Bezruč na rozdíl od Roseggera byl úzce sepjatý s regionem Slezska. Po odsunu už jméno německy píšícího Roseggera Krnovanům téměř nic neříkalo.

Zato se všichni ve škole učili recitovat Maryčku Magdonovu a Slezské písně měli na seznamu povinné četby.

„Přejmenování mohyly prosadili krnovští železničáři a pošťáci jako připomínku návštěv Petra Bezruče v Krnově. Rosegger nikdy v Krnově nebyl. Bezruč pracoval jako poštovní úředník a od mohyly je krásný výhled na krnovské nádraží i na Cvilín, kde se mu tak líbilo," vysvětlil důvody pojmenování mohyly po Bezručovi krnovský historik Dalibor Zlomek.

.

Nedávno zloději kovů z památníku ukradli bronzovou desku s nápisem „Železniční a poštovní zaměstnanci velkého Krnova k 80. narozeninám Petra Bezruče, slezského básníka a buditele".

Tak se pod ukradenou deskou po letech znovu objevily na denním světle zbytky osekaného Roseggerova jména a portrétu. Město jako majitel mohyly se ocitlo na rozcestí. Nechat mohylu bez nápisu? Vrátit se ke stavu v roce 1910 a k Roseggerovi, nebo do roku 1948 k Bezručovi? Nebo připomínat oba?

Před týdnem zloději ukradli z mohyly bronzovou pamětní desku, takže dnes už nepřipomíná Roseggera ani Bezruče. Jaká asi čeká mohylu budoucnost?

Zatímco Rosegger popisoval prostý starosvětský život venkovanů pohledem křesťanské smířenosti s těžkým osudem, Petr Bezruč ve své poezii dramatizoval útlak chudiny a bouřlivě se zastával bezmocných. Shodou okolností Bezručovi i Roseggerovi v Krnově pomník odhalen už za jejich života.

Mohyla dnes připomíná jak Petera Roseggera, tak Petra Bezruče. Pro jistotu je nová pamětní deska z plastu, aby nelákala chmatáky.Oba zemřeli necelých deset let poté, co krnovská mohyla dostala jejich jméno. Oba si svým životem a dílem připomínku nepochybně zasluhují.

Dnes už je na mohyle nová deska s novým nápisem. Pro jistotu byl bronz nahrazen plastem, aby deska lépe odolávala zlodějům. Nový nápis na mohyle říká: „Památník na Bezručově vrchu. Památník věnovaný spolkem německých železničáčů Peteru Roseggerovi 7. 8. 1910. Po roce 1945 věnován českými železničáři 
v Krnově Petru Bezručovi."

Spojení slavného básníka s Krnovskem

Září patří kulturnímu festivalu Bezručova Opava, který se pořádá od roku 1958 a patří k nejstarším v republice. Opava je Bezručovým rodným městem. Jaké ale byly jeho vazby na Krnov?

V Krnově najdeme Bezručův vrch i Bezručovu ulici. Petr Bezruč několikrát navštívil Cvilín a byl tímto místem okouzlen. Literární badatel Libor Martinek zaznamenal historku, jak Petr Bezruč plný dojmů napsal do návštěvní knihy cvilínské restaurace U krásné vyhlídky děkovné verše: „Jaký to byl šumný den / v lesu stíně. / Byl jsem hrubě spokojen / na Cvilíně."

Martinek rovněž připomíná, že Bezruč odeslal v roce 1933 z Krnova pohlednici s motivem hradu Šelemburku. Adresoval ji poštovní úřednici Františce Brablecové-Ichové. Na pohlednici Bezruč napsal: „Pro výplaz je den dnes pravý, / ranní mlhy ustupují; / tři stařečci kolébaví / na Schellenburg mašírují."

O adresátce Brablecové víme, že zemřela v Rýmařově v roce 1984.

Martinek rovněž zaznamenal pozdravy, které si Bezruč vyměnil s členy krnovského Sokola. 
V roce 1947 jim Bezruč odepsal: „Mám kalamář hrubě mělký, ten už nestačí na znělky. / Ale šumný pozdrav Vám do Krnova posílám."

K Vánocům 1948 Bezruč obdržel také dopis studenta krnovského gymnázia Vladimíra Bluchy, který mu jménem celé septimy popřál vše nejlepší a mnoho zdraví. V závěru dopisu byla připojena prosba, jestli by nemohl věnovat městu Krnovu své nové verše. Bezruč odepsal do Krnova lístkem, který napsal v lednu 1949 v Kostelci na Hané.

Krnovskému studentovi Bluchovi napsal: „Milý, jdu již do devadesátky, i nemohu již vyrábět veršů, musíte se obrátit jinam. Pozdravuji Vás i celou septimu a přeji Vám mnoho štěstí do mladého života."

Autor: František Kuba

27.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Úředníci cestovních kanceláří a agentur Referent cestovní agentury. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Ruská 11, aktivní znalost Aj, komunikativnost, flexibilita, ŘP sk. B, práce na PC / Outlook, internet /, praxe v oboru výhodou, bonusy, pracovní cesty do zahraničí, hlásit se na e - mail : info@dajas-travel.cz, Z : 27.6.2018. Pracoviště: Dagmar janíčková - pracoviště, Ruská, č.p. 1632, 792 01 Bruntál 1. Informace: Dagmar Janíčková, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Kaufland Bruntál, Tř. Práce 1960/1, Příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, spolehlivost, dochvilnost., Doporučenky nemůžeme potvrzovat do 3 dnů, jelikož jezdíme po celé republice., Hlásit se na telefon 775 872 835 od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00, Z : 2.7.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště kaufland bruntál, tř. Práce, č.p. 1960, 792 01 Bruntál 1. Informace: Iveta Škubalová, +420 775 872 835.

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 22 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Referent oddělení technické přípravy výroby - normovač. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, Referent oddělení technické přípravy výroby - normovač, , Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničních trzích, vypisuje výběrové řízení na pozici referent oddělení technické přípravy výroby - normovač., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " strojírenská výroba, , , Profil uchazeče:, , " VŠ, SŠ vzdělání - strojní, ekonomie strojírenství, " praxe na pozici normovače výrobní strojírenské firmy výhodou , " znalost metod normování práce výhodou , " perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " NJ, příp. AJ na komunikativní úrovni výhodou, " znalost práce s PC, MS Office, " komunikativní a koordinační dovednosti, " občanská a trestní bezúhonnost, " fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " zodpovědnost, samostatnost, flexibilita, , Od uchazeče se očekává:, , " normování výrobních procesů zejména svařování svařenců a montáže kolejových vozidel, " analýza stávajících procesů a aktivní podílení se na aplikaci nových , " spolupráce s technology na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, " neustále zlepšování chodu výroby , " výpočty časů jednotlivých zakázek, " zpracovávání podkladů poptávkových řízení, vč. veřejných zakázek, " dobré schopnosti operativního řešení výrobních problémů, " práce v informačním systému řízení zakázek, " základní znalosti procesů štíhlé výroby, , , Nabízíme:, , " plný pracovní úvazek, " zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivní společnosti, " odpovídající finanční ohodnocení (22 000-30 000) + benefity, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 31.8. 2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , Z : 11.7.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič TATRA 815 ve stavební výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : okres Bruntál + Moravskoslezský kraj, Požadavky: , min. střední vzdělání s výuč. listem, řp. sk. C, CE vč. profesního osvědčení , platné dopravně psychologické vyšetření, praxe v řízení nákladních vozidel alespoň 1 rok, strojnický průkaz a obsluha mechanizace výhodou, časová flexibilita, spolehlivost, Nabízíme:, mzda 35 - 45 tis., zaměstnanecké benefity, , Hlásit se na e - mail david.vrla@lesostav.cz nebo na telefon 725 196 606 /od 8.00 hod. do 15.00 hod./ , Z : 25.6.2018. Pracoviště: Lesostav s.r.o., Jesenická, č.p. 1757, 792 01 Bruntál 1. Informace: David Vrla, +420 725 196 606.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Rekreanti si stěžují i na malé hrníčky, mouchy a osamělost

Kryštof Kemp 2018 na Hukvaldech, 14. července 2018 v Hukvaldech.
54

Kryštof kraloval na Hukvaldech

Obvazovali zraněné sousedy

Hraničné Petrovice, Domašov nad Bystřicí - Když Zdeněk Mikš uslyšel dutou ránu, myslel si, že mu něco spadlo na střechu. Vyšel před dům na okraji Hraničných Petrovic nedaleko Šternberka a nikde nic. Zhruba 200 metrů na silnici směrem na Šternberk uviděl linkový autobus ve stromě. Řidič sjel z asfaltky a čelně narazil do statného listnáče.  

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

OBRAZEM: Začala demolice Bazalů

Demolice hlavní budovy včetně kryté tribuny a také protější části fotbalového stadionu Bazaly ve Slezské Ostravě o tomto víkendu nabrala na obrátkách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT