Solidní porci legrace, zábavy a dobré krmě nabídli o víkendu veřejnosti členové Spolku Přátelé Vrbenska při letošním ročníku Dlouhé noci v areálu mezi autokempinkem a Kolibou v Ludvíkově. Ludvíkovské letní srandování aneb netradiční disciplíny si společně užívaly děti, ale také mnozí dospělí.

Srandování zahájila jako první střelbou z praku na cíl v podobě zavěšených zvonečků malá školačka Štěpánka Hlávková.

Zasoutěžili si také kempaři

„Zastřílela jsem si z praku poprvé v životě, a trefovala jsem se," radovala se osmiletá žákyně vrbenské základní školy.

Z Přerova přijel automobilem s rodiči na Dlouhou noc další žák, Jakub Dolínek. „Kempujeme tady, takže jsem neodolal a šel jsem si cvrnknout kuličkou do důlku na kopci. Šlo mi to, doma to trošku trénuji, ale i tak to bylo náročné. Rád též sportuji, ve fotbale fandím týmu FC Barcelona," prozradil Deníku šikovný chlapec.

Mezi kontrolními stanovišti se do orientačního běhu zapojila jedna z nejmenších soutěžících, a to teprve pětiletá Zuzanka Zachodilová z Ostravy. S maminkou a tatínkem trávila v Jeseníkách letní dovolenou.

„Běželo se mi dobře. Všechny kontroly jsem proběhla bez problémů, a ani jsem nikde nezabloudila a nezadýchala jsem se," usmívala se běžkyně. To už vyhrávala živá kapela Modulor z Bruntálu a padly první výhry v tombole.

Vyhrál jsem!

Jako první v tombole vyhrál na los František Úlehla ze Zlína. Do bruntálského okresu přijel s dalšími více než čtyřiceti rekreanty autobusem. Kanystr, který se mu podařilo vyhrát, se dá použít třeba na benzin, ale i na vodu. „Jsem tady u vás v Jeseníkách první den, a pokud něco dennodenně vyhraji, jsem zvědavý, kam to všechno naskládám, když nás sem přijelo tolik," s nadsázkou pronesl šťastný výherce.

Mezitím bavil návštěvníky Dlouhé noci Zbyněk Stibor z vrbenského spolku. Oblečen byl jako klaun a na ruce třímal poslušného pestrobarevného papouška. „Bez papouška nedám ani ránu, je to ochočené a milé zvířátko," pokyvoval muž v klaunském kostýmu.

Mezitím rozdávali bezplatně gurmánům domácí chléb se sádlem, kyselé okurky a jako vždy i vynikající bigos lidé z polského kulinářského spolku Sami Sobie z obce Wilamovice Nyskie. Jde o partnery Spolku Přátelé Vrbenska, společně pořádají několik ochutnávkových akcí pro veřejnost u nás i v Polsku.

Přišel i kouzelník

A s naditým bříškem se ještě dalo zajít do kouzelnického stánku Víti Válka, žáka a kamaráda známého iluzionisty Pavla Kožíška. Zájem o triky byl veliký. „Kromě moderování dnešního setkání jsem si s pár kamarády připravil IQ stánek.

Nejen děti, ale především dospělí musí řešit složité logické úlohy a hlavolamy. Je to o postřehu, přemýšlení, potom se daly vyhrát pěkné ceny," popisoval dnes již neodmyslitelný člen vrbenského spolku. Tak to ve zkratce probíhalo při letošní Dlouhé noci Spolku Přátelé Vrbenska v Ludvíkově.