Zakladatel SPV Karla Michalus je příznivcem zpěvačky Heleny Vondráčkové. Její song Dlouhá noc se mu tak líbil, že podle něj pojmenoval populární slavnost. Původní myšlenka byla uspořádat noční akci, kterou odstartuje právě písnička Heleny Vondráčkové.

V minulosti byla akce zaměřená spíše na dospělé publikum, ale dnes si na své přijdou i ti nejmladší.

„Kdysi jsem chtěl pořádat Dlouhou noc na Zámečku ve Vrbně pod Pradědem. Bohužel z mnoha důvodů z toho sešlo. Na náš projekt vstřícně zareagovala starostka Ludvíkova Dana Selingerová. Od té doby s ní spolupracujeme i při jiných akcích,“ sdělil pořadatel Karel Michalus. Letošní ročník se nesl v duchu pirátských bájí.

V lesíku u Koliby začínala výprava dvou skupin dětí s pirátskými vlajkami. Jednu vedl korzár Černá ruka a druhou jeho pirátka Awilda, která se podle legendy díky sňatku s princem Alfem stala dánskou královnou. Obě skupiny hledaly poklad, „bojovali o život“ při bitvě na kládě a vyzkoušeli si šťastnou trefu.

Cafe courling je soutěži dvojic, kdy se po linoleu pomocí smetáku posílá kávová konvice s majákem na kolečkách. Klaun Hugo DJ z Opavy rozveselil děti karnevalem a kouzlením. Pak vyzval děti k pirátské výpravě pod Fűrstenwald neboli Zámecký vrch.

Dlouhou noc navštěvuje i desetiletá Kristýna Gabrielová. „Všechny atrakce se mi moc líbí. Skvělý byl Klaun Hugo DJ a šlapací káry,“ podělila se vrbenská školačka o své dojmy. Děti čekalo i plavání na suchu, koňské dostihy, běh žabáků, melouniáda a skákací hrad. V tombole bylo možné vyhrát třeba deset kubíků dřeva.