Vloni uspořádali členové Spolku Přátelé Vrbenska ve spolupráci s obcí Ludvíkov soutěže v rychlopojídání špaget a hrášku párátkem. „Jsme v očekávání, soutěž v plivání a vytloukání pořádáme vůbec poprvé. Uvidíme, jaký bude ohlas, ale zkušenost ukazuje, že když náš spolek pořádá jakoukoliv akci, mnozí ani nečtou program, ale prostě rovnou přijdou,“ řekl předseda spolku a duchovní otec jeho akcí Karel Michalus.

Doprovodný hudební program zajistí mezi 13. a 17. hodinou Country Wagon Krnov, od 17 do 19 hodin dívčí rocková skupina Kapriola z Ostravy, od 19 do 20 hodin The Mirror Syndrom z Bruntálu a od 20 hodin vystoupí oblíbená hornobenešovská formace Maraton. O zábavu se pořadatelé postarali ve vinárně kempu i milovníkům cimbálovky. Partnerský gastronomický spolek z polské obce Wilamowice Nyskie se prezentuje Dnem Polské kuchyně, kdo přijde, tomu dají kulináři i ochutnat.

Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského regionálního rozvojového fondu prostřednictvím Euroregionu Praděd-Pradziad Překračujeme hranice. Díky tomu nezaplatí příchozí na vstupném ani korunu.

O akce vrbenského spolku je obrovský zájem. Červencovou Lesní slavnost Lapků z Drakova letos navštívilo přes osm tisíc lidí. „Přijeli domácí, Poláci, Němci, ale i Finové či turisté z USA,“ potvrdil Karel Michalus. Na Drakově se spolkařům podařilo v peci na dřevěné uhlí zkujnit kov. „Podařilo se nám vyhnat teplotu na dvanáct set padesát stupňů a rudu roztavit,“ potvrdil Karel Michalus. Zkujnělou kostku chtějí vystavit v někde muzeu. Na Drakově vznikly díky aktivitě spolkařů dva kamenné mosty, po kterých se mohou turisté vydat k zaniklému hradu Drachenburk. „Mnozí snad ani dosud nevěděli, kde se nalézá, a zatím jej nikdy neviděli,“ doplnil předseda Michalus.