Zatímco ve většině měst a obcí v našem regionu už zastupitelé domluvili povolební koalice a někde už znají i jména nových starostů a radních, v Krnově se čekalo na verdikt soudu. Ten ve středu konečně padl.

Bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků se v Krnově začalo spekulovat, proč ve volebním okrsku číslo 21 je podezřele vysoký podíl neplatných hlasů. Nabízelo se dvojí vysvětlení. Buď ve volební místnosti v Krnovských opravnách a strojírnách chybovala celá třetina voličů, nebo je chyba na straně volební komise.

Ať rozhodne soud

Zástupci krnovské organizace hnutí ANO 2011 a krnovský občan Michal Ratiborský se obrátili na Krajský soud v Ostravě, ať prošetří výsledek voleb v Krnově. Vycházeli z předpokladu, že pokud skutečně je příčinou vyřazení hlasů špatná práce volební komise, může to zásadně ovlivnit výsledek voleb v Krnově.

Mohlo se stát, že vyhlášené rozdělení mandátů je odlišné od skutečné vůle voličů.

Podle sdělení členky volební komise Evy Hlavicové v tomto okrsku bylo nejvíc lístků vyřazeno jako neplatné, protože na nich byla současně označena jak volební strana, tak preferenční hlasy pro některé kandidáty.

Přesně před týdnem putovaly z Krnova do Ostravy ke krajskému soudu pytle s volebními lístky odevzdanými v okrsku 21, aby nezávislá justice mohla objektivně posoudit jejich platnost, či neplatnost.

„Soud si vyžádal veškerou volební dokumentaci z volebního okrsku číslo 21 a po jejím přezkoumání zjistil, že v tomto okrsku byly vskutku jako neplatné vyřazeny volební lístky, kde volič označil křížkem jak volební stranu, tak některé z jejich kandidátů.

Konkrétně se jednalo o 40 lístků, v nichž voliči označili jen volební stranu a některé její kandidátky, a 22 lístků, v nichž voliči označili nejen volební stranu a některé její kandidáty, ale též některé kandidáty jiných volebních stran. Celkem tedy šlo o 62 volebních lístků, které byly posouzeny jako neplatné," stojí v usnesení ostravského soudu.

Ditelatská volební komise

Uvedený postup okrskové volební komise podle soudu představuje flagrantní porušení zákona, který jasně stanovil, že volební lístek, v němž jsou křížkem označeni jak kandidáti jednotlivé volební strany, tak tato strana, jsou platné, přestože se k preferenčním hlasům (křížkům) pro jednotlivé kandidáty nepřihlíží.

V tomto volebním okrsku bylo jen pět hlasů vyřazeno oprávněně, vyřazení ostatních je pouze výsledek diletantské práce volební komise. Krajský soud proto většinu vyřazených lístků prohlásil za platné.

Chyba se stala, mandáty zůstaly

Pak bylo nutné znovu přepočítat a poupravit volební výsledky v celém Krnově.

A výsledek? Navzdory chybě v jednom okrsku složení krnovského zastupitelstva zůstalo stejné.

„Jedinou výjimku představují zvolení kandidáti Komunistické strany Čech a Moravy, kteří jsou do Zastupitelstva města Krnova zvoleni v jiném pořadí. To ovšem ničeho nemění na tom, že zvolenými jsou stále stejní kandidáti," konstatoval soud.

Povolební jednání

Na tento verdikt soudu netrpělivě čekali nejen občané voliči, ale hlavně vyjednavači stran a hnutí zastoupených v krnovském zastupitelstvu. Dokud nebylo definitivně potvrzeno rozdělení mandátů, mohli vést jen předběžná jednání o nové koalici.

Krnovskou starostku Alenu Krušinovou dnes čeká úkol vybrat vhodný termín a svolat ustavující zasedání nového zastupitelstva, na kterém bude zvolený nový starosta, místostarostové a radní.

„V komunální politice jsem už zažila ledaco, ale tak nepřehlednou povolební situaci jsme tu asi ještě neměli. Nechci se konkrétně vyjadřovat k průběhu povolebních jednání, ale jsou plné překvapení a zatím nic není rozhodnuto.

Stále jsou ve hře snad všechny koalice, které přichází v úvahu z hlediska povolební matematiky," prozradila krnovská místostarostka Renata Ramazanová (ODS), která počítá s tím, že kancelář na radnici brzy uvolní svému nástupci a vrátí se ke své pedagogické profesi.