Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky kulatému výročí vznikají pomníky povodní

Dvacáté výročí od povodní v roce 1997 provází otázka: jak si vlastně máme tuto tragédii připomínat?

12.8.2017
SDÍLEJ:

Pamětní deska v Písečné byla letos odhalena poblíž místa, kde při povodních před dvaceti lety zahynula Zdeňka Holanová.Foto: DENÍK / Petr Krňávek

Jak připomínat povodně? Radovat se z obnovy obce jako na festivalu v Holčovicích? Nebo klást květiny k památníku jako v Krnově? Nejčastější formou vzpomínkové akce jsou výstavy povodňových fotografií a společné vzpomínání sousedů u videa, jaké proběhlo na linhartovském zámku nebo v Zátoru.

Krnov má u Slezského domova originální pomník obětem povodní. Jde o vydařené sochařské dílo. Neuspořádané kamenné kvádry připomínají změť věcí, které nakupila povodeň. Okolní zvlněná dlažba zase evokuje rozlévající se řeku.

Nápis připomíná dva muže, Rudolfa Gibase a Jana Zahradníka, kteří v souvislosti s povodněmi v Krnově přišli o život.

Zatímco v roce 1997 v těchto místech před Slezským domovem v Krnově povodeň zaplavila silnice i chodníky, dnes zde tragické události připomíná už jen památník. Pro Město Krnov památník povodní vytvořili jako dar sochaři z okresů Most a Chomutov.

INICIATIVA HASIČŮ

Pro dobrovolné hasiče v Holčovicích Spáleném představují povodně 1997 nejnáročnější zásah, který všechny stmelil a prověřil. Proto se 5. srpna vydali od své zbrojnice průvodem k místu, kde řeka strhla jeden z domů.

„Připravili jsme na dvacáté výročí výstavku povodňových fotografií, ale přišlo nám líto, že tu nikde není pomníček, ke kterému bychom mohli položit květinu nebo zapálit svíčku. Tak jsme v místě toho strženého domu zakopali kámen, aby bylo kam položit věnec.

Napsali jsme tam i čísla domů, které u nás tehdy spadly. Jen tady ve Spáleném voda strhla tři domy a další spadly v Holčovicích. Celkem bylo úplně zničeno devět domů. Toto je jen takový improvizovaný začátek a výzva od nás, od hasičů, že by tam do budoucna mělo být něco trvalejšího.

Chceme na ty povodňové události vzpomínat každoročně,“ uvedl starosta Sboru dobrovolných hasičů SDH Spálené Pavel Gašparik st.

„Na ty povodně si vzpomeneme nejen na výročí, ale pokaždé, když se potřebujeme dostat na hasičské hřiště. Máme ho totiž za řekou. Vedla k němu od naší zbrojnice lávka, ale sebrala nám ji povodeň,“ doplnil Pavel Gašparik st.

PAMÁTNÍK V PÍSEČNÉ

Nedávno také obyvatelé Písečné odhalili památník na místě, kde před dvaceti lety zahynula Zdeňka Holanová.

Pomníček se nachází poblíž mostu, kde povodeň 7. července 1997 jednašedesátiletou ženu smetla. „Stoupla si do místa, které bylo podemleté. Strhl ji silný proud. Snažila se ještě někde udržet, ale už ji neměl kdo zachránit. Proud byl tak prudký, že už to nešlo,“ řekl k tragédii starosta Písečné Jan Konečný.

S iniciativou vybudovat pomník přišel místní radní, aby připomínal nejen oběť povodní, ale i to, že se mohou opakovat. Touto iniciativou obec potěšila sestru utonulé ženy. „Žiji v Praze a byla jsem překvapená, když jsem dostala pozvánku na odhalení pomníku. Zasloužil se o to pan starosta a radní Aleš Pažout. Patří jim dík,“ sdělila Vlasta Doupovcová.

Také v Nových Losinách zahynul muž poté, co se s ním za povodní utrhl roh jeho obydlí. Na místě domu stojí velký balvan, k němuž lidé občas přinesou květiny či svíčky.

Autor: František Kuba

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení