VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky kroužkům děti už vědí, že ježek nežere jen jablka

Děti z Bruntálu a okolí se díky kroužku teraristiky a kroužku chov drobných savců pořádaného Střediskem volného času Bruntál učí starat o různé druhy zvířat a něco se o nich dozvědět.

28.2.2016
SDÍLEJ:

Radim Rozprým s hroznýšem královským. Hroznýš je momentálně nejstarším zvířetem, kterého v kroužku chovají.Foto: DENÍK / Miriam Opletalová

„Devadesát procent dětí by si přálo doma mít nějaké zvířátko, než si jej však pořídí, mělo by si vyzkoušet, zda zvládne se o něj postarat," začala vyprávění Marcela Rozprýmová, vedoucí kroužků a pracovnice Střediska volného času Bruntál.

V budově Petrina v Bruntále mají zájemci možnost se vše okolo starosti o domácí zvířata naučit.

Savci, hadi, želvy, ryby, ptáci i hmyz

V kroužcích se mohou děti setkat se třinácti druhy savců, jako jsou králíci, morčata, křečci nebo potkani a taky jedna fretka a kočka. Krom typických mazlíčku zde mají možnost vidět čtyři druhy hadů, tři druhy želv, deset druhů hmyzu a bezobratlých, čtyři druhy ptáků, jako jsou papoušci nebo andulky, a deset druhů ryb.

„Největší zájem mají děti klasicky hlavně o chlupatá zvířátka, takže o savce. S hadem se moc nepomazlíte. Převážná většina zájemců o kroužek jsou děvčata, a ty teraristika moc nebere, spíš chodí do kroužku Chov drobných savců. Pak jsou tu ale kluci, a ti zas mají raději kroužek teraristiky," vysvětlovala Marcela Rozprýmová.

Zodpovědná péče, učení i hra

Program obou kroužků se dělí na tři fáze. V první fázi si děti vyzkouší postarat se o zvířata, aby zjistily, jaké povinnosti majitelé domácích mazlíčku mají. Vymění zvířatům vodu, vyčistí terárium, ujistí se, že je mazlíček v pořádku a nepotřebuje péči veterináře a podobně.

Ve druhé fázi si dají svačinu a poslouchají výklad paní Rozprýmové, ve kterém se o zvířatech dozví základní informace ohledně chovu nebo potravy. Ve třetí fázi si pak mohou se zvířaty hrát.

„Mnoho dětí si nápad mít zvíře doma rozmyslí, když zjistí, kolik času zabere se o něj starat, a stačí jim to jednou týdně v kroužku. Musí také myslet do budoucna, co s mazlíčkem bude, když odejdou na internát nebo na vysokou," oznámila Marcela Rozprýmová.

Nejčastější omyly

„Mezi nejčastější omyly, které slyším, patří, že ježek žere hlavně jablka. Dokonce máme ekoprogram pro děti v mateřských školách, který se nazývá Ježek nežere jen jablka!" směje se paní Rozprýmová. Takovéto informace slyší od dětí Marcela často, další je například to, že had je slizký, nebo že vodní želva je obojživelník a býložravec.

„Takže abych to ujasnila, ježek je hmyzožravec, doma ho můžete krmit granulemi nebo speciálním krmivem, a také červy, samozřejmě jí i ovoce a zeleninu, had je suchý a želva je plaz a například vodní želvy se živí převážně masem," dodávala Marcela Rozprýmová.

Většinou o zvířata pečují rodiče

Podle vedoucí kroužku často starost o domácího mazlíčka skončí na rodičích, protože děti to přestane bavit.

„Nikomu nemaluji med kolem pusy, jak se říká. Starat se o zvíře vyžaduje zodpovědnost, za celou svou éru jsem potkala maximálně pět dětí, které by opravdu byly schopny se o zvíře řádně starat," dodávala Marcela Rozprýmová.

Získávání zvířat

Do kroužků získává Marcela zvířata buď tak, že má o určitý druh opravdu zájem, a tak jej koupí, většina zvířat jsou však dary od lidí, kteří už starost o ně nezvládnou.

„Spoustu zvířat dostaneme zadarmo, například když lidem doma přerostou, kolikrát se mi také stalo, že jsem přišla do práce a před dveřmi mi ležela krabice s králíkem nebo papouškem. Teď nedávno jsme kupovali krajtu královskou, protože o tu jsem měla opravdu zájem," popisovala vedoucí kroužku.

Chov zvířat v kroužku a doma

„Kroužek většinou navštěvují dva typy dětí. První by chtěly zvíře i doma, a tak si přijdou vyzkoušet, jestli jej zvládnou. Druhé si jej taky přejí, ale nemají možnost jej doma chovat nebo jim to rodiče zakazují, tak si zde aspoň jednou týdně chodí takzvaně splnit sen," sdělila Marcela Rozprýmová.

Do teraristiky chodí pravidelně pět dětí, do drobných savců jich chodí v úterý šest, ve středu třináct a ve čtvrtek do první hodiny osm a do druhé deset.

„Věrnost kroužku je u každého dítěte jiná, některé zde začnou chodit v první třídě, jsou na vysoké a stále kroužek navštěvují, těch je však málo. Většinou to děti baví tak do třetí až páté třídy, pak už se více zajímají spíše o sportovní kroužky nebo nenavštěvují žádné," řekla vedoucí kroužků.

Nemáme nebezpečná zvířata

Někdy se stane, že ze stanice nějaké zvíře uteče, paní Rozprýmová proto nechce riskovat bezpečí ostatních i zvířat.

„Při založení kroužku jsme tu měli krokodýla, tehdy jsem dělala instruktorku, vedoucí nám na něj zakázal sahat. No samozřejmě hned jak byl vedoucí pryč, tak jsme si s krokodýlem hráli a všechny nás pěkně pokousal," smála se a vzpomínala Marcela Rozprýmová.

„Samozřejmě, že zakázané ovoce chutná nejlépe, takže riskovat nebudeme, nikdy tu nepořídím ani jedovatého hada, kdyby utekl, byl by z toho velký průšvih, člověk je omylný a může se stát cokoli, na to nesmíme zapomínat," dodala vážně vedoucí kroužků.

Historie kroužků

Kroužek založil v roce 1997 pracovník Boris Kvapil.

Úplně prvním pracovníkem zvířecí stanice, která se nachází v přízemí Petrina a je domovem pro zvířata, byl v osmdesátých letech přední český herpetolog Ivan Zwach. Pod jeho vedením vyráželi mladí přírodovědci na expedice do Bulharska, Rumunska i na Slovensko.

Například na jeho akcích Taurica mapovali jižní hranici výskytu ještěrky trávní nebo odlévali do zubařské hmoty desítky ještěrek, aby po návratu do Bruntálu z odlitků zjistili jaké tvary kožních štítků jsou pro daný druh pravidlem a jaké anomálií.

Na jedné z expedic zdokumentovali naprostý unikát: dosud nepopsaného čolka, který měl některé znaky dosud známé pouze u mloků. Na Zwachových expedicích děti na vlastní oči viděly nejen spoustu zvířat, ale třeba co udělá s herpetologem uštknutí zmijí růžkatou.

Obnovená stanice

Stanice byla před revolucí zrušena. Znovu ji obnovila nynější ředitelka Střediska volného času Jana Franková po nástupu do funkce. Stanice zajišťuje i první pomoc pro zvířata z volné přírody.

„Spolupracujeme s několika záchrannými stanicemi v okolí. Vloni jsme zde měli třeba deset rorýsů, které jsme pak vypouštěli zpátky. Jinak tu často máme ježky nebo drobné ptactvo," vyprávěla Marcela Rozprýmová. O tato zvířata se děti nestarají, zvířata jsou totiž plachá, a čím méně lidí je s nimi v kontaktu, tím lépe.

Termíny kroužků

Kroužky pořádá Marcela Rozprýmová od pondělí do čtvrtka v odpoledních hodinách, v pondělí, úterý a ve středu od 15 do 18 hodin, ve čtvrtek od 14.30 do 16.30 nebo od 16.30 do 18.30, zápisné na půl roku je šest set korun. Kroužek je otevřený pro všechny děti z Bruntálu i přilehlých měst a vesnic.

„S mnoha školami také spolupracujeme. Zájemcům chci vzkázat, ať přijdou, my jsme na ně hodní, užijí si zde spoustu zábavy," uzavřela s úsměvem Marcela Rozprýmová.

Miriam Opletalová

Autor: Redakce

28.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2017 udělované v Arcibiskupském paláci

Lesní bar získal cenu kraje

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Studenti viděli, jak se bojovalo proti totalitě

Totalitní režim? Krnovským gymnazistům ho přiblížil film o Petru Strnadelovi, který natočili jejich spolužáci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení