Dezinfekční prostředky, nezbytné v souvislosti s koronavirovou nákazou, však v portfoliu Al investu nejsou. Lépe řečeno nebyly. To už ale neplatí.

IN-LINE situaci v ČR a ve světě SLEDUJTE S NÁMI ZDE

Zní to skoro jako pohádka. Jeden ze zaměstnanců přišel s nápadem vyrobit si dezinfekci vlastní. Další se myšlenky chopili s tím, že po chemické a lékařské stránce ověří, zda je to možné. Ještě ten den se potvrdilo, že základem dezinfekce může být komponent používaný při mísení barev.

Následoval první, ne úplně úspěšný pokus. V Břidličné to nevzdali. Do firmy z různých zdrojů v České republice putovaly další dva komponenty a paralelně šla na Krajskou hygienickou stanici žádost o povolení výroby. Krajská hygiena výrobu povolila jen pro vnitřní potřebu firmy a jen po dobu trvání nouzového stavu. Technologické oddělení pak zpracovalo výrobní postup. Díky přesné receptuře výroba mohla začít.

Výrobce hliníkových fólií Ai invest Břidličná začal pro své zaměstnance vyrábět dezinfekční gel na ruce. Ukázalo se, že výrobní cena tohoto dezinfekčního prostředku je o řád nižší, než je tržní cena srovnatelných přípravků.Zdroj: Al invest Břidličná„Zásobování poté doobjednalo několik set lahviček, aby mohly být naplněny první várkou a rozdány zaměstnancům, kteří byli v práci. Během několika dnů pak dostanou osobní dezinfekční lahvičky všichni zaměstnanci,“ říká výkonný ředitel společnosti David Bečvář.

Podle jeho slov budou v Al investu v této „přidružené výrobě“ pokračovat během nouzového stavu. Dezinfekce vyrobí tolik, kolik bude potřeba. Osobní lahvičky i zásobníky, které jsou nainstalované napříč celou společností, jsou pravidelně doplňovány.

Výrobní cena dezinfekčního prostředku vyrobeného Al investem Břidličná je o řád nižší, než tržní cena srovnatelných dezinfekčních přípravků. Přitom účinek je stejný. „Děláme maximum možného, abychom neohrozili ani sebe, ani ostatní,“ dodal Bečvář s tím, že v Al investu si šijí sami také roušky.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník