Jak se vaří kniha. Takový titul nese beseda, kterou připravil pro děti z bruntálského okresu ředitel Albatrosu, nejstaršího českého nakladatelství, které se specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež. Knihu „vařil" ředitel Ondřej Müller ve středu v městské knihovně v Rýmařově a v Břidličné, ve čtvrtek názornou ukázku zopakuje v bruntálské knihovně. Náš okres navštívil tento exponovaný a milý člověk vůbec poprvé.

Pomáhali Kája a Péťa

Na šikovné děti narazil ředitel nakladatelství jak v Rýmařově, tak v Břidličné, kde si vybral za své „kuchaře" děti Káju a Péťu.

Právě ti mu prozradili, že už ve svém útlém věku doma sami vaří. Proto si navlékli zástěry s logem nakladatelství a jali se ve velkém hrnci „vařit" knížky, které míchali vařečkou. „Do hrnce musíme zamíchat autora a ilustrátora, kteří jsou těmi vůbec nejdůležitějšími přísadami knihy," vysvětloval dětem Ondřej Müller.

Děti moc dobře věděly, jak důležitý je jazyk autora knihy, jak je důležité, aby je už na prvních stranách knihy zaujal. A také že ilustrátor je důležitý proto, aby zhmotnil představu o hlavních hrdinech knížek, aby dítě z obrázku zjistilo, jakého má například koně, jakou zbroj.

„Mně se líbí nejvíc knížka Pat a Mat, protože tam jsou srandičky," prohlásila při vaření malá Kája. „A mně se nejvíce líbí Batman, jak skočil dolů," navázal kuchařík Péťa.

V Karlově Studánce byl poprvé

Ředitel vysvětlil dětem, co je tiráž. Že je to něco jako občanský průkaz knížky, z něhož se děti dozví vše o jejích autorech. Že je nejdůležitější, aby kniha děti vtáhla do děje. Prostě, aby byla napínavá. Slíbil, že při příští návštěvě prozradí něco o tvorbě komiksových příběhů. „Mohu se přiznat, že jsem ve vašem krásném bruntálském okresu úplně poprvé. Už sem jezdívají autoři z našeho Albatrosu Petra Braunová a Ivona Březinová," řekl Ondřej Müller.

Ve středu se vydal obdivovat krásy lázeňské Karlovy Studánky. „Líbí se mi, že zdejší děti čtou, jen je třeba je pro čtení nadchnout. Měly i zajímavé otázky," dodal ředitel.