Rodiče chtějí své děti chránit a ulehčovat jim život, jak se dá. Proto je každé ráno vozí do školy a po vyučování pro ně zase přijíždějí, aby je odvezli domů nebo na kroužky. To je celoevropský trend. Do určité míry je samozřejmě v pořádku.

Na silnicích je mnohem větší provoz než dřív, zprávy nás bombardují otřesnými případy únosů, kdo by nechtěl mít jistotu, že je dítě tam, kde má být a v bezpečí? Je ale nutné přivézt dítě autem téměř až do třídy?

Někteří si neuvědomují hranici své starostlivosti a ve snaze zajistit svému potomkovi bezpečí a pohodlí ohrožují sobecky děti jiných. To už přece v pořádku není.

„Celá situace je neúnosná už dlouho, proto jsem asi před dvěma lety podal podnět na dopravní komisi města, v němž jsem mimoto poukazoval na nelogicky řešené přechody v okolí školy. Odezva nebyla žádná,“ uvedl ředitel školy Karel Handlíř. „Prochází tady denně šest set padesát dětí, které se proplétají mezi vozidly. Kvůli okrasným keřům kolikrát řidič ani nemůže mít opravdu přehled. Je tak pouze otázkou času, kdy se stane neštěstí a pak už bude pozdě,“ dodal Handlíř.

O nápravu se teď zasazuje dětský parlament

Letos se rozhodli s bezohledným parkováním rodičů v areálu školy zatočit sami žáci. Z iniciativy zástupkyně ředitele Hany Wiedemanové totiž vznikl podle vzoru celonárodního projektu dětský parlament a děti si na vrchol svého programu prosadily právě boj proti autům přímo u školy. A celé věci se zhostily tak aktivně, že by jim to členové Parlamentu České republiky mohli leda závidět. Třeba by se od nich mohli i něco užitečného přiučit.

Žáci v dubnu natočili dokument, který nazvali výmluvně „Zachraň to!!!“. V záběrech je jasně vidět, jak rodiče svými vozy rozjíždějí bláto v místech bývalého trávníku a jak znepříjemňují cestu do školy těm dětem, co přišly pěšky.

„Vadí mi, že je to nebezpečné zejména pro malé děti, které často nedávají pozor. Taky je všude rozježděná tráva a bláto,“ řekla předsedkyně dětského parlamentu Andrea Kubisová. „Při natáčení videa nám nikdo z rodičů nechtěl nic říct, nezajímalo je to. A to je podle mě špatně. Měli by si uvědomit, co dělají,“ podotkl další člen parlamentu Marek Slováček.

Kromě dokumentu, který předali místostarostce Renatě Ramazanové, uspořádali angažovaní žáci anketu pro ostatní děti. Výsledek byl jednoznačný. V podstatě všechny děti byly ochotny vystoupit na hlavní cestě a dojít zbytek cesty do školy pěšky. Dětský parlament s tím rodiče seznámil na třídních schůzkách. „Týden sem skoro nikdo nejezdil, teď se ale situace pomalu vrací zpátky na začátek,“ prozradila Andrea Kubisová.

Vymysleli nouzový plán

„Chceme vytvořit v místě, kde nepoučitelní řidiči parkují, zábrany v podobě sloupků s řetězy. Už jsme si vše vyměřili a propočítali. Zaplatíme to z peněz ze sběru papíru a uděláme to sami,“ odhodlaně nastínil jedno z řešení Marek Slováček.

Vedení školy v tom žáky podporuje. „Pokud se zábrany realizují ještě před prázdninami, trávník opět doroste a v září bude pohled na hlavní vchod školy mnohem příjemnější,“ řekl Karel Handlíř. Problémem ale zůstává, jak zajistit bezpečí žáků, mezi které auta nekontrolovatelně vjíždějí.

Jednou z možností je zákaz zastavení s výjimkou pro stálé obyvatele Janáčkova náměstí. Celou věc bude projednávat dětský parlament s vedoucí odboru správy majetku města Lenkou Andršovou dnes dopoledne.

Držme tedy odhodlaným dětem palce, aby se jim jejich neskutečná iniciativa k zajištění bezpečnosti v okolí školy vyplatila.