Nemocniční dětská oddělení většinou nebývají místem, kde by se po chodbách rozléhal dětský smích. Malým pacientům se stýská, chybí jim rodiče, kamarádi a zábavy si zde moc neužijí. A právě proto se za nimi do moravskoslezských nemocnic vydávají členové skupiny Klauni z Balónkova. Rozveselit je a alespoň na chvíli jim dát zapomenout na jejich trápení.

Do krnovského špitálu nepřijeli poprvé. „Jsme za to velmi rádi. Spolupráce s nimi je výborná a trvá už několik let," řekla vrchní sestra dětského oddělení Markéta Chomová a dodala „Děti i rodiče jsou z nich absolutně nadšeni. Dokážou si získat jak ty menší, kteří z nich mají zpočátku strach, tak i ty skoro dospělé puberťáky."

Její slova potvrzuje i jedna z pacientek krnovské nemocnice, sedmnáctiletá Monika Jendrišáková, které přítomný klaun Filuta během okamžiku z balónků vykouzlil léčivou květinu. „Bylo to úplně super. Moc se mi to líbilo. A co dokázal s těmi balónky, to jsem teprve hleděla," komentovala klaunovo vystoupení.

Klauni jsou součástí divadelní společnosti absolutních neherců TRDLA. „Návštěvy v nemocnicích jsou jen jedním z projektů, na kterých pracujeme. Fungujeme čistě na dobrovolnické bázi a financovaní jsme od soukromých či státních institucí. Pro nemocnice jsou tak návštěvy zdarma," uvedl principál společnosti David Zbavitel, alias klaun Chytrolín.

Za svou činnost obdrželi před dvěma lety u příležitosti Evropských dnů handicapu cenu Křisťálový kamínek. Toto prestižní ocenění se uděluje právě těm, kteří svůj čas věnují práci s hendikepovanými lidmi.

Jan Pirkl