Na tábor u morávecké fary u kostela se už před letními prázdninami těšila Hana Drábková z Malé Morávky. Devítiletá školačka si užívá farního tábora druhý rok po sobě.

Domů to má Hana co by kamenem dohodil, takže se jí po rodině až tak nestýská. Navíc pro tábor vaří její babička Dana Sedláčková. A podle táborníků vaří velmi dobře, pochvalovali si třeba polévku s hvězdičkami nebo kolínka s masem a omáčkou.

Týden zábavy v Jeseníkách

„Jsme tady s kamarádkami a kamarády celý týden. Baví mě různé soutěže, některé jsem i vyhrála," pochlubila se Hana, žákyně Základní školy v Jesenické ulici v Bruntále. Zážitků má z tábora tolik, že se ho bude chtít zúčastnit i napřesrok.

Rozdíl mezi běžným a farním táborem spočívá pouze v jednom. Ve farním se modlí, chodí se na společné mše a navštěvují se církevní památky. Ty ale navštěvují i ti z jiných letních táborů. „Rozdíl je možná v oblastech, kde tábor navštěvují jen děti docházející do kostela. U nás pořádáme farní tábor smíšený, pro děti z kostela, ale i ostatní z Malé Morávky a okolních farností," vysvětlil farář Marek Žukowski, který u fary o táborníky pečuje.

V táborech, které farář pořádá na jaře i v létě, se prostřídá ročně několik desítek dětí. Jezdí na ně pravidelní účastníci, ale i nováčci.

Morgenland je památný strom

Jednou z oblíbených táborových činností jsou toulky přírodou. Táborníci prošli okolí Malé Morávky. „Mám břicho celé popálené od kopřiv," pochlubil se Josef Vařecha z Ludgeřovic u Opavy. Tábor navštěvuje pravidelně každý rok. S farářem Žukowským ho pojí pouto ještě z jeho dřívějšího působiště v Darkovičkách. Když se farář přestěhoval do Malé Morávky, začaly děti za oblíbeným duchovním prostě dojíždět.

„Byli jsme se podívat i na památný strom Morgenland u Podlesí, jednoho z finalistů soutěže Strom roku 2009. A hřiby rostou, viděli jsme bedly," uvedla Nela Bruncvyková z Malé Morávky, která podle kamarádů rozumí řeči zvířat. Nela se ze stanoviště ve farní zahradě dívá přímo do oken svého trvalého bydliště.

Nejvíc se jí na táboře líbilo koupání v náhonu a v bazénu, nepohrdla však ani skákáním na trampolíně, ani jinými zábavami.