Nejmladší žáci ze Základní školy ve Městě Albrechticích byli natolik hodní, že jim chovatelka ježků Hana Janešíková prozradila úplně všechno.

Víte, že ježek může být stejně přítulný domácí mazlíček jako morče nebo křeček? Ježků, které lze úspěšně chovat v zajetí, známe několik druhů.

„Chovat se může například ježek bělobřichý, ježek alžírský nebo africký trpasličí ježek. Touha lidí po exotice dovedla ježka, který je původem z Afriky, až do evropských domácností," představila tuto chovatelskou zálibu dětem učitelka základní školy Město Albrechtice Alena Václavíková.

Živé exponáty na besedě o chovu ježků představila dětem Hana Janešíková z Linhartov, jejíž rodina si svou první ježčí samici obstarala na burze. Dnes už doma mají malou ježčí farmu.

Aby se všichni žáci mohli na vlastní kůži (doslova) přesvědčit, že ježek nepíchá neustále, ale klidně se nechá i pohladit, přinesla jim paní Janešíková dvě bílá a jedno šedé mládě do školy.

Přestože ježci jsou převážně noční tvorové, nechali se bez protestů probudit i ve dne. Od odvážlivců, které neodradily bodliny, se nechali ježci i pomazlit.

„Paní Janešíková ochotně odpovídala na všetečné otázky dětí a dovolila jim nahlédnout také do krabiček s potravou. V miskách se kroutili červi, lezli švábi a skákali kobylky a cvrčci. Ještě, že se jim nepodařilo vylézt ven. Dětem se návštěva těchto exotických ježků tak líbila, že je samým obdivem málem umačkaly," uzavřela Alena Václavíková.