Tato trojice skvělých lektorů povede v sobotu 17. ledna celodenní seminář, zaměřený na výuku šachu v mateřských a základních školách. Na Základní škole Janáčkovo náměstí jej pořádá šachový oddíl mládeže TJ Lokomotiva Krnov.

Seminář je určen trenérům a pedagogům, začínajícím vedoucím šachových kroužků. Účastníky seznámí s pravidly mezinárodní šachové federace FIDE, zaměří se na šachové pomůcky a motivaci dětí, aby je šachy bavily. Robert Cvek jim prozradí, jak se stát šachovým velmistrem. Teorie bude doplněna praktickými ukázkami.

Přihlášky na seminář

„Seminář by měl učitelům i vychovatelům ukázat jak děti v této oblasti zaujmout a vést. Mám z něj nesmírnou radost, protože sestava lektorů je prvotřídní. Již dnes se mi hlásí pedagogičtí pracovníci ze škol na Krnovsku," uvedl vedoucí šachového kroužku při ZŠ Janáčkovo náměstí Karel Handlíř st. Ten přijímá přihlášky na seminář na e-mailu: khandlir@seznam.cz nebo telefonu 737 241 041.

Nepovinný předmět: šachy

Zavedení šachu do vyučování na základních a středních školách podporuje celostátní projekt Šachy do škol, do nějž je z Krnova zapojena zatím jediná škola na Janáčkově náměstí.

Ve škole již třetím rokem šachy fungují jako zájmový kroužek. „Vedou ho externí trenéři z šachového oddílu TJ Lokomotiva Krnov, kteří umí udělat šachy zajímavé a proto jsou v naší škole čím dál populárnější. V současnosti kroužek navštěvuje kolem dvaceti dětí z prvního stupně. Výkonnost se postupně zvyšuje. Důkazem jsou úspěchy v probíhajících přeborech," říká ředitel ZŠ Janáčkovo náměstí Karel Handlíř.

Jeho cílem je získat pro šachy i učitele a nabídnout žákům šachy jako nepovinný předmět. „Možná k tomu dojde už v příštím školním roce. Zároveň bychom šachy chtěli dostat i do školní družiny," dodal s tím, že šachy jsou součástí učiva ve více než třiceti zemích.

Šachy dětem prospívají

Řada psychologických studií provedených po celém světě ukázala, že šachy mimo jiné mohou zvednout inteligenční kvocient, posílit dovednosti potřebné při řešení problémů nebo zvýšit jazykové, matematické a paměťové schopnosti. Zlepšují koncentraci, trpělivost, intuici, analytické myšlení i rozhodovací schopnost.

„Na Velké ceně Holčovic za mnou přišla maminka jednoho z hráčů a děkovala mi, že jsme přitáhli jejího syna k šachu. Syn měl povoleno denně dvě hodiny u počítače, kde hrál různé střílečky. Šachy ho natolik chytly, že dnes dvě hodiny u počítače řeší šachové koncovky, hraje s počítačem šachové partie.

To je přece úžasný posun v myšlení dítěte a zaměstnávání a rozvíjení mozku," soudí Karel Handlíř st., jemuž s vedením krnovského kroužku pomáhá trenér mládeže a předseda šachového oddílu TJ Lokomotiva Krnov Jiří Zeman.

Díky podpoře města Krnova a Mikroregionu Krnovsko při nákupu šachovnic dnes na školách v Jindřichově, Osoblaze, Třemešné, v Holčovicích a jinde vznikají šachové kroužky.