Populační křivka rok od roku klesá, dětí je tak čím dál méně, a školám nezbývá nic jiného než kromě –náctiletých posadit do lavic také dospělé.V tom jim má pomoci celorepublikový projetk UNIV 2, do kterého se zapojilo i osmatřicet středních škol v Moravskoslezském kraji.

Všechny je čeká jedna velká změna – vedle běžných studijních programů budou nabízet i vzdělávací kurzy pro dospělé. V praxi by to tedy mohlo vypadat tak, že ráno půjdou do školy děti, a v odpoledních a večerních hodinách je vystřídají jejich rodiče.

„Kurzy mohou školám přinést novou možnost výdělku, a pomohou jim tak prosperovat i při očekávaném poklesu počtu dětí a řešit také konkrétní potřeby trhu práce v daném místě,“ píší koordinátoři projektu v tiskové zprávě.Kurzy budou vést běžní učitelé, kteří absolvují školení, kde se naučí, jak správně vzdělávat dospělé. Školy se už nyní připravují na pilotní kurzy, budou zdarma.

„Zatím usilovně pracujeme na přípravě kurzů. Budeme usilovat o to, aby byl o ně byl co nejvyšší zájem a abychom jejich existenci udrželi co nejdéle. Je to jiný typ vzdělávání, než na který jsme na naší škole zvyklí, takže určitě získáme nové zkušenosti,“ říká Jiřina Čelechovská, zástupkyně ředitele a metodička projektu ze střední školy prof. Zdeňka Matějčka z Ostravy, která bude zpočátku nabízet dva refkvalifikační kurzy, a to pracovník v sociálních službách a pečovatel. Čelechovská zároveň podotkla, že lidem se tak nabídne další možnost, jak si dokončit vzdělání.

Školy tímto budou konkurovat soukromým agenturám, které zajišťují rekvalifikační kurzy. Podle hlavní manažerky projektu Jany Bydžovské se ale soukromí vzdělávatelé zaměřují hlavně na takzvané „měkké dovednosti“ v managementu a byznysu. „Školám tak vzniká prostor nabízet odborné vzdělávání dospělých v řemeslech a sáhnout si pro tyto peníze,“ říká Bydžovská.