Do květu jdou první rostlinky ve školní zahradě bruntálské školy na Jesenické ulici. Proto se na pozemek vydaly děti, aby poznávaly jednotlivé květinky nebo bylinky. A též aby rozhodly samy o tom, co by rády v zahradě viděly růst a i žít. „Dostali jsme kvíz, jehož prvním úkolem je nakreslit, co bychom tu sami chtěli mít. Máme rádi nejen rostliny, ale i zvířata, takže je zde had i světluška," maloval na asfalt žák osmé třídy Ondra Petruška.

Po kvízu si dali čaj a perníčky

Do malování se zapojili Petruškovi spolužáci Adam Vaculík a Jiří Juráš. Do malování se čile pustila děvčata Lenka Rapantová, Tereza Švédíková a Eliška Brňáková. „Já jsem namalovala strom, Lenka a Terka kytičku. Líbil se nám kvíz jako celek, zajímavé bylo rovněž poznávání bylinek," uvedla Eliška Brňáková. Na zahradu chodí děvčata od jejího založení, byly by rády, kdyby si mohly přesunout na dvůr školy i lavice a učit se na čerstvém vzduchu.

„Bylinky děti poznávají, jen některé popletou, například hyacint nebo pampelišku," prohlásila Klára Daniová, která stála u stanoviště k rozpoznávání rostlin. Kdo úkoly ve školní zahradě splnil, na toho čekal lahodný lipový čaj s medem, který uvařila pedagožka Eva Vroblová. K čaji mohl zakousnout ručně dělané perníčky kolegyně Petry Romanské.

Zahrada je tu letos poprvé

Až do letošního roku žádnou školní zahradu v Základní škole Jesenická neměli. Až letos na jaře se usmálo štěstí, škole se podařilo získat část peněz na její výstavbu. „Nyní využíváme tuto zahradu také pro přírodovědnou výchovu. Její součástí je poznávání bylin, včetně hlasování o tom, co by děti rády v zahradě pěstovaly, a o jaké rostliny by se rády staraly," řekla učitelka Eva Vroblová. Právě jaro je ideálním obdobím pro sázení rostlin.

Škola mohla zahradu zřídit díky výhře v projektu Zelená školám. Pokud se podaří získat další peníze a projekt dokončit, mohla by školní zahrada sloužit všem školákům ze všech bruntálských škol. Na Jesenické doufají, že jim v budoucnu finančně pomůže i bruntálská radnice.

„O zahradu pečují zástupci všech tříd celé naší školy. Sami učitelé mohou zahradu kdykoliv využít při výuce se svými dětmi. Nyní je to aktuální, protože probíhá právě Den Země," uvedla Eva Vroblová.

Do letošního roku přitom byla školní zahrada zcela nevyužitá. Až letos se učitelé společně s dětmi chopili hrábí, lopat a kyblíků, a pustili se do práce. Na pozemku chtějí pěstovat různé druhy obilovin nebo bylin, aby je děti všechny poznaly, a získaly i lepší vztah k přírodě. Vyrůst mají v zahradě rovněž dýně, které by mohly děti využít na podzim při svátku všech svatých, jenž nese v zámoří název Halloween.