Holkám i klukům ze šestých tříd základní školy přednášel na téma Rak, jako bioindikátor čistoty vody lektor Jiří Kristian z občanského sdružení Arnika Praha. Co to vlastně je bioindikátor? Internetový slovník Wikipedia prozrazuje, že jde o rostlinný nebo živočišný druh, citlivý na určité podmínky, užívaný ke sledování čistoty životního prostředí nebo ekosystému.

„Během hodinové přednášky se žáci dozvěděli či si zopakovali informace o jednotlivých druzích raků vyskytujících se v České republice,“ řekla učitelka školy Květa Děrdová. Ve škole v Břidličné je lektor Jiří Kristian dobře znám. Někteří z žáků s ním spolupracují už delší dobu v rámci vědomostní soutěže Voda živá. Tuto celorepublikovou soutěž pro mladé přírodovědce, ale nejen je, pořádá právě Arnika.

Za namodralostí je měď

Školáci se při přednášce dozvěděli, které račí druhy jsou u nás původní, a které jsou naopak zavlečené. Naučili se je také rozeznávat. Zjistili, co je to račí mor, i jak decimuje populaci jednotlivých druhů raků. „Už také vědí, který druh je citlivý na znečištění, a který naopak snese i znečištěnou vodu,“ uvedla Děrdová.

Na fotkách viděly děti i raka albína, u kterého, jak správně sami doplnily, způsobilo namodralou barvu krevní barvivo obsahující měď. Na dalších fotografiích malí posluchači zjistili, kde a jak má rak umístěná vajíčka. Dozvěděli se o regeneračních schopnostech raků, i proč nový krunýř tvrdne od klepet.

Žáci se seznámili také s problematikou odchytu raků a se zákonem, který jejich odchyt zakazuje. Přednášku přednesl lektor Kristian v rámci oslav Dne vody, který je vyhlášen každoročně na 22. března.