Třikrát až čtyřikrát týdně jezdí Jan Steiner jako pasažér vlakem mezi Rýmařovem a Bruntálem. Naši redakci upozornil na problém, s nímž se setkal při přemýšlení o letošních změnách v regionální dopravě.

„K letošnímu 9. červnu dochází v pracovní dny mimo jiné ke zrušení večerního vlaku z Valšova do Rýmařova. V současné době vlak odjíždí z Valšova ve 20.20 hodin. Spoj bude nově od června nahrazen linkovým autobusem, odjezd z Valšova rovněž ve 20.20 hodin," uvedl Jan Steiner.

Při hledání náhradního spoje z Valšova po zrušení vlakového spoje do Rýmařova narazil na problém. Jak zjistil, internetový vyhledávač spojení Idos.cz nebyl schopen nově zavedený autobus vyhledat jako návazný spoj na rychlík z Olomouce a Moravského Berouna do Bruntálu. „Ve Valšově se počítá s přestupní dobou pěti minut a cestující má na přestup jen minuty tři, což by mohl být problém," uvedl Steiner.

Vzhledem k popularitě vyhledavače Idos.cz může mít cestující dojem, že vlak byl zrušen zcela bez náhrady. „Cestující by tedy měli o změnách v dopravě dostat informaci, aby věděli, že mají na autobus přestupovat. Je to hodně důležité, jelikož na další autobus se pak čeká až do 21.40 hodin. Tedy cestující by čekalo zcela nepohodlné a dlouhé cestování," popsal situaci Steiner.

České dráhy po našem dotazu situaci velice brzy napravily. Do systému Idos.cz chybějící spoj zavedly vlastně na popud Jana Steinera. „Děkujeme za zprávu. České dráhy zajistí, aby se v Idosu zobrazoval nahrazující autobusový spoj s daným přestupem tři minuty," zareagovala na dotaz mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.