Na přípravách rozhodně nešetří, podle zjištění ČTK za ně utratí desetitisíce a často i statisíce korun. Vydělají na tom děti, které si před léty mohly užívat jen na mnohem skromnějších slavnostech organizovaných městy, a také drobní podnikatelé. Například cena za jednodenní pronájem skákacího hradu, která se běžně pohybuje kolem pěti tisíc korun, vzroste na začátku června díky velké poptávce až trojnásobně.

Největší dětskou akci zřejmě letos uspořádá Mittal Steel Ostrava, jež do veřejného sportovního dne pro děti investuje stovky tisíc korun. Opavský Ostroj zaplatí za program pro děti kolem 200.000 korun, jen o něco méně investuje do akce u dětmarovické elektrárny na Karvinsku společnost ČEZ. Hyundai chystá dárky pro 85 dětí ze základní a mateřské školy v Nošovicích, zaplatí za ně asi 8500 korun.

Naopak některé další firmy, například Severomoravská plynárenská, Třinecké železárny, nošovický pivovar Radegast nebo frýdecko-místecká textilka Slezan, žádné akce k dětskému svátku nepřipravují. Firmy se dají rozdělit podle toho, jestli na akce zvou jen děti svých zaměstnanců nebo i veřejnost. Například Mittal láká na svůj sportovní den také děti z okolí. Připravuje pro ně i netradiční disciplíny jako patování na golfovém hřišti, petang, kroket nebo zahradní šachy. ČEZ spojí oslavy dětského svátku, které se ponesou ve westernovém stylu, s dnem otevřených dveří ve své Elektrárně Dětmarovice. Těžební firma OKD zve veřejnost do Hornického muzea OKD. "Chystáme tak trochu jiný program, než na jaký jsou děti zvyklé u všech hypermarketů. Představí se například děti ze základní umělecké školy, folklórní soubor a bojová umění," vysvětlila mluvčí OKD Věra Breiová.

Další společnosti pořádají akce pouze pro děti svých zaměstnanců a další přátele. "Speciálně jsme pozvali postižené děti a také kluky a holky z dětských domovů, které dlouhodobě podporujeme," vysvětlila mluvčí Ostroje Petra Kubíčková. Jen pro rodiny zaměstnanců jsou také určeny oslavy státního Povodí Odry nebo bohumínské společnosti Bonatrans, jež rodiny pozve na svých provozů i na zábavný program do parku.