„Letošní oslavy Dne Země v předstihu odstartovala výstava fotomaleb Oldřicha Šembery ve Flemmichově vile, kterou tento týden doplnila interaktivní výstava Ptáci v městském muzeu. A další akce budou následovat v tomto týdnu, který jsme pojali jako Týden pro Zemi,“ uvedl za pořadatele z MIKSu Martin Bodešínský.

Další akcí bude například tradiční setkání žáků a studentů krnovských škol s představiteli města na Dětském slyšení ve čtvrtek 22. dubna ve 14 hodin v koncertní síni sv. Ducha. Na stejném místě se pak od 17 hodin uskuteční Koncert pro stromy pořádaný Střední uměleckou školou varhanářskou.

Jeho výtěžek je určen na výsadbu stromů. „Na koncertě uslyšíme zpěv a z nástrojů varhany, klavír, saxofon či příčnou flétnu. Vystoupí zde naši žáci a jejich hosté. Hudbu doplní přednes v podání žáků základní školy na Janáčkově náměstí,“ řekla ředitelka SUŠ varhanářské Jana Kypúsová.

Oslavy Dne Země pak vyvrcholí 11. ročníkem Tradičního jarmarku v sobotu 24. dubna na Hlavním náměstí. Návštěvníkům nabídnou své výrobky řemeslníci a děti se mohou těšit na hry a soutěže, které pro ně připravili studenti Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy Krnov. V kulturním programu vystoupí dechovka Krnovanka, taneční soubor Jilore, country kapela A. M. Úlet, opavské bluesové seskupení Expedice Apalucha, krnovská kapela M.A.S.H. a ze Slovenska pak folklórní soubor Rozsutec a skupina DO-RE-MI z Rajce.

Na akci se budou prezentovat i nevládní organizace

Součástí jarmarku bude prezentace nevládních organizací. Místní agenda 21 například bude prezentovat projekt Hry našich rodičů a prarodičů spojenou s praktickými ukázkami. „Na našem stánku budeme poskytovat informace o životním prostředí ve městě, a občané mohou opět na mapě města vyznačit, kde jim chybí odpadkové koše na psí výkaly nebo lavičky.

Příchozí také seznámíme s chystanou kampaní Krnov – město mezi řekami,“ popsala stánek odboru životního prostředí jeho vedoucí Rostislava Rollerová. Letošní jarmark se koná v rámci projektu "Prameny kultury a tradic", který je prvním výsledkem spolupráce MIKS Krnov a Kulturního střediska Rajec. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika.