Termín konání hlavního programu osmého ročníku stanovili pořadatelé na sobotu 26. dubna od 10.00 hodin na Hlavním náměstí. Návštěvníky čeká oblíbený Tradiční jarmark s ukázkami lidových řemesel, prezentací nevládních organizací v oblasti ochrany životního prostředí, chybět samozřejmě nebudou ani prodejní stánky s výrobky z přírodních materiálů, široká nabídka občerstvení a doprovodný program pro všechny věkové kategorie. O kulturní část se postará mimo jiné dechovka Krnovanka, bruntálská kapela La Mesta, Žákovský dixieland ZUŠ Krnov a další.

„Z programu bych Krnovanům navrhnul třeba účast na Tonda Obal na cestách. Jedná se o zábavnou akci pro veřejnost podporující a propagující třídění a recyklaci odpadů. S jejími organizátory, společností EKO-KOM, se návštěvníci Dne Země už jednou setkali. Letos bude však tato akce probíhat v rozšířené podobě,“ doporučil Martin Bodešínský, vedoucí Střediska ekologické výchovy.

„Tradiční jarmark je jen vrcholem oslav Dne Země. Aktivity spojené s jeho připomenutím budou probíhat po celou druhou polovinu dubna. Letošní doprovodné akce začnou realizací ekoprogramů na základních a mateřských školách v Krnově. Jejich témata jsou zaměřená na problematiku odpadů, ochranu přírody, seznámení s různými biotopy. Volba tématu je v rukou přádajícího zařízení,“ dodal Bodešínský.

Další součástí oslav je také tradiční Dětské slyšení, které letos proběhne 24. dubna od 14hodin v Koncertní síni. Děti ze základních a středních škol budou v jeho průběhu požadovat vyjádření představitelů města k ožehavým problémům.

Ve stejný den a na stejném místě pak studenti varhanářské školy a jejich hosté zahrají od 18 hodin stromům. Výtěžek Koncertu pro stromy bude jako obvykle věnován na výsadbu zeleně ve městě.

Mimo zmíněných aktivit nabídne od 28. dubna expozice ve Flemmichově vile seznámení se světoznámou opavskou rodačkou Joy Adamsovou. Výstavu fotografií a fragmentů ze života této ochránkyně divoké přírody doplní i přednáška autorky knihy Dlouhé safari z Opavy do Keni Zuzany Beranové. Nebude chybět ani projekce filmu o lvici Else Volání divočiny. Samotná výstava pak potrvá do 15. května.

Záštitu nad oslavami Dne Země přijala starostka města Krnova Renata Ramazanová.

Dita Voznicová