Tradiční Den zdraví proběhl v Krnově 11. dubna v prostorách centrálního urgentního příjmu nemocnice.

„Akci jsme pořádali ve spolupráci se Střední pedagogickou školou a Střední zdravotnickou školou Krnov a sdružením Onko Niké. Stejně jako v minulých letech si událost nenechali ujít lidé všech generací. Přišly děti ze školek a školních družin, lidé v produktivním věku i senioři,“ řekla náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči krnovské nemocnice Šárka Tavandzi.

CUKR, TLAK, ZNAMÉNKA I CHOLESTEROL

Starší lidé měli zájem hlavně o změření krevního tlaku, pulsu, hladiny cukru a cholesterolu v krvi. „U mladších návštěvníků byl větší zájem o orientační určení krevní skupiny. Největší zájem byl samozřejmě o vyšetření podezřelých znamének, která lidem kontrolovala osobně paní primářka Pallová,“ pokračovala náměstkyně Šárka Tavandzi. Dospělí také využívali přítomnosti nutričních sester. Většinou s nimi návštěvníci konzultovali svoji nadváhu. Několika pacientům byla doporučena konzultace nadváhy s lékařem.

Věnoval se jim také primář chirurgie Bronislav Sedláček, který se poslední dva roky specializuje na bariatrické operace obézních lidí, kdy jim chirurgicky zmenší objem žaludku. Tato metoda je zásahem do organismu, ale zaručeně vede k rapidnímu poklesu hmotnosti pacientů.

SE ZDRAVOVĚDOU POMOHLY FIGURÍNY

Pro nejmenší byla připravena zdravověda a hygiena rukou. Studentky zdravotní školy si přinesly edukační pomůcky. „Byli jsme tady s družinou už minulý rok, ale první pomoc jsem už skoro zapomněla,“ konstatovala Nikola, žákyně třetí třídy základní školy. Také dospělí si mohli na figurínách pod dohledem odborníků vyzkoušet, zda by dokázali poskytnout první pomoc.

„Do nemocnice jsem doprovodila sestru a než přišla na řadu, tak jsem si resuscitaci vyzkoušela. Je to pořádná fuška stlačovat hrudník šest centimetrů hluboko a v takovém tempu. Je dobré si to v praxi vyzkoušet, když to může zachránit život,“ popsala zážitek Hana Štěpánová.

CO PROZRADÍ OTISK CHODIDLA

Nejen ženy, ale také někteří muži se nechali přemluvit, aby si vyzkoušeli lna figuríně samovyšetření prsu. V obležení byli odborníci z nemocniční lékárny, kteří zájemcům prováděli diagnostiku klenby chodidla pomocí plantogramu. „Zájemci se postavili na speciální desku pouze v ponožkách. Přibližně po minutě se na desce zobrazil otisk chodidla, dle kterého jsme orientačně diagnostikovali, zda je podélná či příčná klenba spadlá. V takových případech jsme pacientům poradili, co by měli dělat. Část z nich jsme odeslali do naší ortopedické ambulance, aby se předešlo dalším zdravotním komplikacím, které může špatná klenba způsobit,“ prozradila vedoucí úseku nemocniční lékárny pro veřejnost Markéta Zavadilová.

Pro veřejnost měli v lékárně připraveno také několik druhů očních kapek, které jsou vhodné k léčbě takzvaného suchého oka. Pacienti si mohli odnést vzorky těchto kapek domů a zjistit, které jim nejlépe vyhovují.

PŘEDSTAVILI DOBROVOLNÍKY I NOVOU MAGNETICKOU REZONANCI

V nemocnici se představili také pracovníci Slezské diakonie. Ti přímo na Dni zdraví hledali dobrovolníky, kteří chodí ve volném čase za opuštěnými či starými pacienty do nemocnice a dělají jim společnost.

Velký ohlas návštěvníků měla exkurze do přístavby hlavní budovy, kde probíhala prohlídka nové magnetické rezonance. Tu nemocnice pořídila za 32 milionů korun. Byla slavnostně uvedena do provozu začátkem dubna.