Krnov si dnes připomíná Den vítězství pietním aktem a koncertem. U památníku ve Smetanových sadech se 9. května v 16.30 hodin sejdou Krnované, aby si společně připomněli konec války a uctili válečné hrdiny, kteří vybojovali naši svobodu.

Patřil k nim také Jaroslav Koláček, který zesnul právě na Den vítězství 8. května 2003 ve Velké Británii, která byla jeho druhým domovem. Pohřben je v Krnově, kde prožil nejšťastnější léta.

Jaroslav Koláček se narodil roku 1916 v obci Křtomil a v blízké Bystřici pod Hostýnem se vyučil automechanikem. Když Československo zabrali nacisté, Koláček v roce 1939 utekl, aby mohl bojovat proti Hitlerovi se zbraní v ruce.

Dostal se až na Střední Východ, prošel Palestinou, Egyptem i Sýrií. Do československých zahraničních jednotek byl odveden v Jeruzalémě. Prodělal výcvik RAF na Bahamských ostrovech a následně sloužil u Klapálkových jednotek.

V roce 1943 působil jako střelec a od roku 1944 byl kvalifikován jako radiotelegrafista 311. československé bombardovací peruti. V říjnu 1943 se oženil s Cathie Patrick, která za války sloužila u ženských pomocných sil na letišti.

Obdržel dvakrát Československý válečný kříž, medaili Za zásluhy, dvakrát medaili Za chrabrost, vyznamenání Africa Star, Battle od Britain, Atlantic Star i medaile zahraničních vojsk. V roce 1944 se Koláčkovým narodil syn Zdeněk.

Po válce žili Koláčkovi v Krnově. V roce 1965 prezident Antonín Novotný udělil Koláčkovi pamětní medaili k 20. výročí osvobození.

Po sovětské okupaci musel z Krnova emigrovat do Anglie, kde před 15 lety zemřel.