Páteční seriál Deníku: Den s…

Je zajímavé, že v celém Bruntále jsou jen dvě běžná knihkupectví, obě od sebe vzdálená jen pár kroků. Prodavačky knih v Librexu tvrdí, že jim konkurenční prodejna Dako čtenáře neubírá. Ba naopak, za poslední tři roky zájemců o knížky přibylo. Rovněž vzrůstá počet stálých zákazníků, kteří s oblibou využívají pružný systém objednávek.

Počet kupujících je podle prodavaček nahodilý. „Je to pokaždé jinak. Dnes je to třeba slabší, včera tu snad byli zájezdovými autobusy,“ řekla Hana Honová. I tak ale do knihkupectví při hovoru s oběma prodávajícími dámami vcházeli noví a noví lidé. Maminka s dítětem si přišla pro pohádky, studentka pro učebnice, seniorka pro ženský román. Oblíbené jsou rovněž encyklopedie, historická literatura a literatura faktu.

Velký hlad je již mnoho měsíců po titulech autorů knih jako Stephena Kinga, Paula Coelha, Dana Browna, Joanne K. Rowlingové nebo Cormaca McCarthyho. „Přišla i žena romského původu a žádala Bibli. Když zjistila, že stojí téměř pět set korun, označila nás za neznabohy. My ale ceny samy neurčujeme,“ vysvětlila zákaznici Hana Honová. Zákazníci chodí do prodejny takříkajíc najisto, každý k tomu svému regálu.

„Zájem je o edici Knížky za babku, knížky jsou o polovinu levnější. Třeba encyklopedie v hodnotě 999 korun je v akci za 399 korun, a to už je rozdíl,“ uvedla vedoucí prodejny Světlana Pavlíková. Čtenáři se zajímají i o novinky. Za poslední tři roky jich jen a jen přibývá. „Když jsem zde nastupovala, obávala jsem se, že lidé příliš nečtou, ale není to pravda,“ těšila se ze zájmu čtenářstva Pavlíková.

Vkročila žena, a přála si knihu, která dnes v prodejně k mání nebyla. Ani to nevyvedlo knihkupkyně z rovnováhy. Vedoucí Pavlíková zvedla telefon a objednala čtivo z jiné prodejny řetězce Librex. Žena se požadované knihy dočká do dvou dnů. Jelikož bruntálská prodejna takzvaně „šlape“, vysloužila si titul Prodejna roku 2009. To díky vysokým tržbám. Ty dělají i turisté, především ti zahraniční. Místní v létě kupovali mapy a různé průvodce po cizině. Cizinci zase toužili po suvenýrech z Bruntálu a Jeseníků.

Němci, kteří sem dnes přišli nakupovat, si přáli fotografickou knihu Jeseníky mezi vzpomínkou a přítomností autorů Květoslava Growka a Libora Malého. Ta zahrnuje i německý překlad. Poté sáhli i po fotografickém srovnání autorů Tomáše Niessnera a Viktora Čapky, nazvané Bruntál – Proměny. „Kdo ji ještě nemá, neměl by váhat. Máme jen pár posledních kusů a zda se uvažuje o dotisku, to mi není zatím známo,“ doplnila Pavlíková.