„K téhle práci potřebuje člověk cítit zapálení,“ popsal svou zálibu bruntálský výtvarník a brusič kamenů Oldřich Balán, jehož vášní je od dětství sběr jakýchkoliv šutříků.

Časem si Oldřich Balán začal vybírat. Jezdil po různých nalezištích u nás i na Slovensku a hledal vzácné valouny roztodivných názvů. „ Hodně jsem jezdil do Krkonoš, kde se dají najít spousty druhů kamenů. Mezi nejčastější úlovky patří acháty, křišťály a ametysty, ale občas se mi poštěstí najít i opály nebo olivíny. Člověk zkrátka musí vědět, kde kopnout,“ dodal.

Kamennou surovinu pak brusič opracovává všemi různými způsoby. Ať už je to fasetový výbrus, (výbrus s ploškami, které v kamenu lámou světelné paprsky), mugle (oválný tvar se zbroušenou spodní plochou tak, aby se dal zasadit do šperku) nebo třeba rytina. „ Opracovat se dá vše. Já však nejraději pracuji s opály, jaspisy a olivíny. Blízký je mi také jantar,“ řekl Balán.

Surovy kámen musí nejprve projít přes brusné kotouče různých hrubostí. „V praxi to vypadá tak, že zasednu k rotujícímu kotouči, na který teče velice malý proud vody. To proto, aby se kámen jednak chladil a jednak, aby se tolik při broušení nerostu neprášilo,“ popsal začátek procesu Balán.

Vše se samozřejmě přizpůsobuje velikosti a typu výbrusu. Pokud je kámen dostatečně velký a výtvarník z něj nechce přesný fasetový výbrus, může jej uchopit do rukou a brousit. Jestliže se ale jedná o přesný výbrus třeba do prstenu, kámen si pomocí tmelu připevní na tak zvaný kolíček, na který přišroubuje fasetovací strojek, což je zařízení se speciálními pravítky, které přesně odměří hrany.

„Tento typ výbrusu ale nemám rád. Považuji to za moc velkou strojovinu. Raději brousím podle sebe a výtvarných návrhů, které nosím v hlavě,“ prozradil Balán, který z polodrahokamů sestavuje různé objekty a sošky. Jednotlivé kusy zbrousí do tvarů tak, aby přesně zapadaly do sebe. Vzniká pak mozaika tvarů a barev.

„Práce s kameny je krásná. Navíc když si člověk uvědomí, že struktura polodrahokamů a drahokamů vzniká tisíce let, jsem poctěn, že je právě já můžu opracovat,“ dodal brusič a šperkař Oldřich Balán.