Hned ráno se žáci ze základní školy v Hlubčické ulici rozdělili do tří skupin, které se v doprovodu učitelů vydaly hledat svitky ukryté v blízkosti čtyřech významných církevních památek města Krnova.

Začali v synagoze

Jako první čekala na děti právě opravená synagoga, do které se vrátily lavice, svatostánek i výzdoba interiérů. Dozvěděly se její pozoruhodný příběh, především jakým způsobem přečkala ničení synagog za druhé světové války.

Když při hledání svitku poblíž synagogy narazily děti na zlaté kameny „stolpersteiny" se jmény krnovských židovských občanů, už věděly, kde se tito lidé scházeli k modlitbám a obřadům.

Kostel a klášter řádu Minoritů

Po získání prvního svitku se skupiny vydaly podle indicie ke kostelu a klášteru Minoritů, kde je zaujal prostor krásně vyzdobený freskami. Nad dveřmi si prohlédli znak řádu zobrazující kříž a překřížené ruce. Nenápadného erbu si všimne málokterý kolemjdoucí, ale dětským očím neunikl.

Svatý Martin

Kroky školní výpravy pak vedly ke kostelu sv. Martina s jeho majestátními věžemi vysokými čtyřiašedesát metrů. Také se zastavily u nedalekému domu, kde podle historických zmínek přenocoval učitel národů Jan Amos Komenský, který položil základy současného školství. Byl průkopníkem v oblasti vzdělávání a reformátorem, který dal výchově dětí do vínku heslo škola hrou.

„Jan Amos Komenský je pro mě velký vzor jako člověk i jako pedagog. Jeho pojetí výchovy a zásady výuky jsou aktuální i dnes," prozradil ředitel školy Svatopluk Chlápek.

Evangelický kostel

Svitek z kostela sv. Martina odkazoval k cíli výpravy, evangelickému kostelu na Husově náměstí v Krnově. Tam děti nalezly poslední svitek, jež dohromady s ostatními odhalil životní moudrosti.

Jednou z nich bylo například poznání, že bychom měli pomáhat i těm nejmenším a nejslabším. Žáci k tomu měli možnost dojít sami a zábavnou formou, právě v duchu Komenského myšlenky škola hrou. V kostele pak bylo pro všechny připraveno sladké pohoštění a na závěr si děti z Hlubčické ulice zazpívaly společně s těmi ze speciální školy na SPC.

„Naše škola působí v Krnově už 14 let. Tím, že jsme se připojili k oslavě svátku sv. Ludmily, patronky vychovatelů a zároveň dne církevního školství, jsme chtěli ukázat, že je škola součástí diakonie a jako taková naplňuje její hodnoty," řekl Svatopluk Chlápek.

Barbora Klečková