Pro betlém v Horní Lidči vyřezal letos bruntálský umělec František Nedomlel už několik figur řemeslníků. Jak je řezbářovým zvykem, většina jeho postaviček je v pohybu, podobně jako ty na mohelnickém nebo bruntálském betlému. Oba tyto betlémy vyrobil jeho otec Josef Nedomlel ze Starého Města.

Syn František oba betlémy každý rok pravidelně doplňuje o další a další figury, převážně v pohybu.

C. K. dělostřelci Bruntál vyráží do bitev

„Nyní jsem se rozhodl a pro Horní Lideč vytvořil skupinu C. K. dělostřelců Bruntál,“ řekl Nedomlel, který je se svou manželkou Evou a synem Františkem sám aktivním členem historického spolku C. K. dělostřelci Bruntál. Společně bruntálští dělostřelci obrážejí historické, ale i jiné společenské akce, aby publikum potěšili v dobových uniformách a nechali sluchové bubínky přihlížejících provětrat při výstřelech z historických kanonů.

C. K. dělostřelci Bruntál se vracejí rádi do období prusko-rakouské války, která vypukla 3. července 1866, a jejíž rekonstrukce probíhá každoročně v Chlumu u Hradce Králové. Tehdy ve válce našla smrt spousta lidí, pětadvacet až třicet tisíc vojáků.

„Rakušáky poté Prušáci hnali směrem na Vídeň. Další povstání a válka byla ještě v Tovačově, a do té doby zahynulo padesát tisíc lidí,“ poukázal na historické prameny Nedomlel. Letos slavili aktéři rekonstrukce historického boje u Chlumu půlkulaté výročí, sto čtyřicáté páté od data konání pruskorakouské války.

„Dostáváme i medaile, letos jsme získali válečný kříž. My totiž nesmíme nosit žádné jiné medaile, než které nasbíráme po ukázkách, jichž se zúčastňujeme,“ vysvětlil Nedomlel a dodal: „Máme také svůj prapor, a na něm stuhy, které dostáváme od nejvyšších představitelů měst, u nichž se bitvy konají.“

Otec, žena, syn a sekáč

C. K. dělostřelci Bruntál, vyřezaní pro Horní Lideč, jsou vyzbrojeni stejně jako ve skutečné válce prusko-rakouské horským, tříliberním kanonem. „Jeden z vojáků je odpalovač kanonu, druhý čistí hlaveň - ta se musela po výstřelu čistit vždy – a třetí přináší šrapnel, který do hlavně vloží a odpálí na cíl,“ popisoval figury František Nedomlel.

Podobným způsobem „válčí“ i současní C. K. dělostřelci Bruntál. Mimo bruntálské dělostřelce přibude v srpnu v betlému v Horní Lidči další postavička muže, který seká dřevo. Posouvat jeho ruku při sekání bude tenčí drátek. „Dolů přijde rozeta, která jeho ruku zvedne a spustí,“ popsal mechanismus postavičky sekáče dřeva řezbář.

Čas věnuje ještě figuře babky, která kutá ze země brambory. Bábě Nedomlel nakonec utne ruce, prostrčí drátek, a tak zajistí pohyb figury pro kopání motykou.