Památník byl rozebrán a srovnán se zemí v rámci dekomunizace Polska.

Druhá světová válka začala v září 1939 tím, že nacistické Německo a komunistický Sovětský svaz napadly Polsko. Proto dnešní Poláci dávají "osvobození" Polska sovětskou armádou do uvozovek.

Pomník vděčnosti Rudé armádě v Hlubčicích měl připomínat 676 sovětských vojáků, kteří padli v Hlubčicích a okolí.

Demolice památníku byla schválena v rámci zákona o zákazu propagace komunismu, podrobněji důvody tohoto rozhodnutí polským novinářům zdůvodnil Karol Nawrocki z Ústavu národní paměti.

Socha Rudoarmějce v Hlubčicích byla v roce 2017 renovována z dotací EU. Snímek z března 2022.
VIDEO: Češi sochu rudoarmějce zesměšnili, Poláci zlikvidovali

Podle něj rok 1945 nebyl rokem střetu dobra se zlem, byl to rok střetu nacistického zla s komunistickým zlem."Takové propagandistické objekty nemohou stát na veřejném prostranství ve svobodném demokratickém Polsku. To není pomník, ale objekt. Pomník musí nést hodnoty historické, vědecké nebo estetické. Tento objekt je ahistorický, protože odkazuje na události, které se nestaly. Neobstojí v rozporu s fakty. Zastavte sovětskou propagandu o osvobození roku 1945 a o osvoboditelích, kteří byli vrahy a násilníky. Pryč s komunismem," uvedl k likvidaci památníku Karol Nawrocki s tím, že němečtí nacionální socialisté stejně jako sovětští komunisté chtěli Polsko zničit a zotročit.

Navíc byl tento památník odhalený v roce 1946 na výročí bolševické revoluce.

Socha Rudoarmějce v Hlubčicích byla v roce 2017 renovována z dotací EU. Dnes ji radní chtějí  odstranit. Vandalové doplnili na podstavec barvy Ukrajiny.
Odstraní v Hlubčících sochu Rudoarmějce? Radnice má jasno

Podobný památník se sochou rudoarmějce byl v Hlubčicích demontován už loni v říjnu. Poslankyně strany Právo a spravedlnost Violetta Porowska komentovala demontáž památníku tím, že v obou případech se jednalo o implementaci zákona o dekomunizaci Polska.

V duchu tohoto zákona likvidaci pomníku předcházelo zkoumání, zda v okolí nejsou žádné hroby padlých rudoarmějců.