VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dějiny literatury na Bruntálsku, XC.

Seriál Dějiny literatury na Bruntálsku vycházel dva roky v týdeníku Region.

17.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

Jde o první takovou souhrnnou práci, která se podrobně zabývá literární historii okresu Bruntál. Na našich internetových stránkách publikujeme jen několik dílů, které v novinách otištěny nebyly. Autorem seriálu je doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D., ze Slezské univerzity v Opavě, jenž se danému tématu věnuje již řadu let. Jeho záslužná práce o dějinách literatury v regionu by si sama zasloužila knižní vydání.

Rýmařovský rodák, básník a textař Miroslav Václavek

Miroslav Václavek, jenž se narodil 19. 8. 1965 v Rýmařově, je mladším bratrem hudebníka a básníka Vladimíra Václavka, kterému jsme v našem seriále již věnovali pozornost (ve vydání ze dne 18. 8. 2015). V současné době žije v Šumperku.

Jak se dozvídáme z autorského profilu ke sbírce S rybí kostí v krku (Brno: Ears&Wind Records, 2015) obsahující Václavkovy básně z let 2000 – 2014: „Narodil se za okrajem větru, je možná pouze něčí sen a i vy se mu jenom zdáte. A tak, i kdyby si snad někdo chtěl pomyslet Ejhle, básník, on sám říká: Já jen sním."

Sbírka je zajímavá také tím, že ji doprovodil ilustracemi Miloš Vacík, syn významného českého básníka, redaktora a publicisty Miloše Vacíka (1922–1999).

Miroslav Václavek je autorem prózy Člunky (Dokořán, 2010; zpracováno Českým rozhlasem Olomouc v pořadu Setkání s literaturou). Na serveru iDnes se kniha dočkala příznivého přijetí: „Člunky Mirka Václavka neplují po vodě. Proplouvají osnovou tkalcovského stavu autorova vidění světa a na svých tělech nesou tíhu osudů obyvatel Sudet i autorův niterný vztah k nim a k Sudetům samým.

Stejně jako člunek v tkalcovském stavu, i člunky v této knize plují osnovou jejich příběhů a nesou ke čtenáři vzrušující i tichý, divoký i klidný svět, v němž se prolínaly, třely i spolužily český a německý živel. Sudety Václavek dnes vnímá jako kraj vyvrácený z kořenů. »Je to kraj, který je i není a nejvíc je tím, čím dávno přestal být,« říká a pokračuje: »Když zapomeneš, že je noc, je slyšet spousta hlasů, které komusi před půlnocí šeptají švabachem. Ani opuštěná ptačí hnízda nejsou taková, jaká by měla být. Jsou stejná jako místní města. Studená a prázdná.«

Člunky jsou příběhy doby, lidí, života i smrti. I když se to nemusí zdát, jsou podle autora všechny postavy a jejich osudy skutečné. »Jsou takové, jak je napsal sám život, který je největší spisovatel a jsou tak krásné, i bez příkras, jaké jsou samy Sudety a lidé, kteří tam žijí. Já jsem jim byl oněm příběhům pouze přítomen,« vysvětluje Václavek.

Autor knihu věnoval všem, s nimiž se na nelehké cestě trním růžových keřů jménem Sudety potkal. »Na své cestě ke psaní i cestou samou, jsem potkával jen samé dobré lidi, protože jsem se rozhodl je potkat. Těm všem ony příběhy patří,« uzavírá autor." (7. prosince 2010 16:21, kultura.idnes.cz)

Miroslav Václavek je dále autorem válečného románu Železné včely (Knižní klub, 2014), který se odehrává „v Německu a jeho hrdinové jsou výhradně Němci. Mladý německý voják je zastřelen střelou, kterou kdysi zvedl ze země jeho otec, pracující tenkrát v muniční továrně.

Literárně zajímavě zpracované téma zaujme psychologií postav i akčním dějem" (z přebalu knihy). Autorsky je Václavek zastoupen v antologii českého a slovenského haiku Míjím se s Měsícem (DharmaGaia, 2013) i ve sbornících české poezie Ptáci z podzemí (nakl. Milan Hodek, 2013) a Rybáři odlivu (nakl. Milan Hodek, 2015).

Básně publikuje v literárním časopise Divoké víno, v almanachu Um pakultury a v kulturním měsíčníku Uši a vítr. Příležitostně se zúčastňuje autorských čtení v Divadle Husa na provázku, na Krylonocích, na festivalu poezie Potulný dělník, v Českém rozhlase nebo v české televizi, nebo čte „jen tak, těm, které má rád".

Aluzivní vztah k titulu proslulé Krylovy písně Salome jeví spíše osudově kainarovsky laděná Václavkova báseň Růže pro Salome: „V městě, jež není, / kde padlým andělům, shořelým na holuby, / planou v očích jeřabiny, / tam ti, Salome z nákladního nádraží, / pošlu růži bez hlavy v prázdném vagonu na uhlí, / jestli ještě zatoužíš stisknout samotu mezi stehny / a ráno dopít s tím výhybkářem kávu studenou jako zima, / jehož osudem je zatančit ti / za tvými zády až ve zšeřelém pokoji, / věčnost vteřiny zapalovaných cigaret vytvoří stín odchodu, / pak ve dne se setkáme / v laciné jídelně, / kam chodí nad novinami zapomenout učitel tance, / kde pití staví přesně doprostřed tácků, / a poznám tě podle noci pod očima, jako bys do rána chodila Paříží / a hledala mne v každém, který tě nazval Marianou, / i když vlastně vůbec nevíš, kdo jsi, / když tak brzy není slunce větší než srdce včely, / záchodky páchnou, / jako bych přestupoval před revolucí v Berlíně, hvězdy se staly barvami na semaforech / a zdá se, že budu smět ji v náruči nést jako dítě / postelí…" (ze sbírky S rybí kostí v krku).

Jestliže tato transformace novozákonního mýtu je psána volným a silně prozaizovaným veršem v rámci jednoho rozvitého souvětí, pak jiné Václavkovy básně – hudebně inspirované – se přísněji drží písňové formy, popřípadě především bluesové nálady (Blues pro dva, Blues pro psa, Pho-ga Blues, Buddha blues, Obolus blues): „Ráno je holubí, / z lidí den svítá, / pohled je na nebi, / pěkně v tom lítá. // Tělo je bez křídel, / myšlenky peří, / do ranních zrcadel / je mnoho dveří. // A v dechu začíná / spát letos zima, / slova jen hladina, / být zapomínám. // V karetním stolku / smrt hraje esem, / jen mraky žmolků / po kapsách nesem. // Hodiny tikají / na druhou dobu, / u jiných partají / vstávají z hrobu. // Jenom my ležíme / hluboko v sobě, / kam vstávat, nevíme, / v té ranní době. // Srpen je v ulicích, / je ještě brzy / nalézat ve větvích / Perseid slzy. // Do očí pohlédni, / dej tak dva oboly / a srdce probodni, / ať ráno nebolí."

Inspiraci spirituální, reynkovsky laděnou poezií zaznamenáváme ve Václavkově básni Třináctý prosinec: „Šeď z komínů stoupá, / zima v kamnech hoří, / stín věcí se houpá, / ten svět lampa tvoří. // Prsty jdu po těle, / pískem a spraší, / z doteků na čele / smutky se práší. // Břevnem tě nalézám, / od pasu dolů / rty tvými pořezán – / jsme křížem spolu. // Poutník jsem za světlem, / jež dávat mohu, / v očích se naleznem / anebo v Bohu."

Miroslav Václavek svými texty doprovodil hudební skladby svého staršího bratra Vladimíra i olomouckých hudebních skupin Bluesberg, Hynkovy zámky a Tiché lodi. Je rovněž „VIP bloger" serveru iDnes. Věnuje se také umělecké fotografii.

Libor Martinek

Autor: Redakce

17.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 25 000 Kč

Řídící pracovníci servisních služeb a reklamací Vedoucí servisních služeb. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Staroměstská 3, Autorizovaný servis ŠKODA hledá vedoucího servisních služeb., Požadujeme:, - SŠ vzdělání automobilního směru, řidičský průkaz skupiny B, - zkušenosti a praxi v autoopravárenství (min 1 rok na vedoucí pozici) , - znalost práce s PC, - aktivní pracovní nasazení, odolnost vůči stresu, - velmi dobré technické, organizační a komunikační schopnosti, - spolehlivost, odpovědnost, iniciativa , - morální a trestní bezúhonnost, , Žádost s životopisem zašlete na e-mail: rymarov@autocolordesign.cz, vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru., , Z : 2.8.2018. Pracoviště: Auto color design s. r. o. - pracoviště bruntál, Staroměstská, č.p. 1892, 792 01 Bruntál 1. Informace: Marie Komůrková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 19 000 Kč

Odborní administrativní pracovníci a asistenti Asistentka ředitele. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Co bude Vaší náplní práce?, , " Příprava podkladů, formálních dokumentů pro nadřízeného zaměstnance., " Tvorba reportů, statistik, prezentací., " Příprava podkladů pro jednání a porady, zpracování zápisů z nich., " Zajišťování občerstvení., " Péče o návštěvy., " Komunikace s obchodními partnery., " Vyřizování obchodní korespondence., " Obsluha datových schránek., " Zajišťování ověření písemností u orgánů státní správy. , " Správa došlé a odchozí pošty, včetně elektronické. , " Zajišťování kancelářských potřeb., " Vykonávání dílčích administrativních prací, obsluha kancelářské techniky (scanner, kopírka)., " Archivace dokumentů., " Příprava podkladu k vyhodnocení škodním, pojistným, reklamačním událostem + evidence, " Krátkodobá zastupitelnost za Personalistku, " Evidování korespondence, smluv a dalších dokumentů, , Co od Vás očekáváme?, , " SŠ vzdělání, " Řidičský průkaz sk. B, " Znalost anglického jazyka výhodou, " Práce s PC na výborné úrovni, " Praxe na obdobné pozici výhodou, " Vysokou míru samostatnosti a spolehlivosti, " Umění řešit problémy, plánovat a organizovat činnosti, " Flexibilitu, proaktivní přístup, odolnost vůči stresu, " Schopnost spolupráce, výborné komunikační dovednosti, " Příjemné vystupování, , Co Vám za to nabízíme?, " Platové podmínky od 19.000,- Kč, Na co se můžete těšit?, , o Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti , o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí , o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji , o Notebook, mobilní telefon , o Stravenky, odměny, další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá 1 rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 24.7.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, DĚLNICE DISPLAY/OPTIC, , , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " obsluha strojů a zařízení pro kompletaci fotooptických lamp, " základní výrobní evidenci, " základní kontrolu kvality fotooptických lamp, , , Po kandidátech požadujeme:, " dobrý zdravotní stav a dobrý zrak, možnost práce ve směnném provozu, " výhodou je praxe ve výrobě náročné na jemnou motoriku, " pečlivost, spolehlivost, samostatnost a pozitivní přístup k práci, , Nástup možný ihned, Pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců s možným prodloužením, Třísměnný provoz (týden ranní, týden odpolední, týden odpolední), , Zázemí nadnárodní společnosti, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zajímavé finanční ohodnocení a široká paleta zaměstnaneckých výhod a benefitů., Hlásit se na e - mail : t.frantis@osram.com nebo na tel. č. 554 793 447, Z : 3.8.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Františ, +420 554 793 447.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 25 000 Kč

Ostatní stavební technici Technická příprava výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Co bude Vaší náplní práce?, , " Odpovědnost za plnění plánů ve svěřeném úseku, " Úzká spolupráce s jednotlivými úseky společnosti, " Odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů, " Příprava zakázek, jejich rozbor a kompletace pro realizaci, " Komunikace se stavbou, operativní řešení potřeb stavby , " Příprava podkladů pro nákup materiálu, , Co od Vás očekáváme?, , " SŠ/VŠ vzdělání technického směru, " prokazatelnou praxi na obdobné pozici, " znalost práce na PC (MS Office, výhodou znalost programu Helios), " schopnost pracovat samostatně i v týmu, " aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , " vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost, spolehlivost, průbojnost, " flexibilitu a odolnost vůči stresu, " řidičský průkaz sk. B, , Co Vám za to nabízíme?, , " Platové podmínky od 23.000,- Kč, , Na co se můžete těšit, , " Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, " Přátelské pracovní prostředí, " Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, " Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, " Služební auto, " Mobilní telefon, " Notebook, " Stravenky, odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Stravenky, odměny, další benefity, Z : 20.6.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení kosterního modelu mamuta srstnatého v Zoologické zahradě Ostrava 15. srpna 2018.
6

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Vychutnej si léto s Deníkem 2018
14

Vychutnejte si léto s Deníkem. Hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Třináctiletý puberťák boural auto, vykradl školu i obchod

Rýmařovští policisté jsou na ledasco zvyklí, ale aby měl nezletilý chlapec na svědomí ukradené a nabourané auto i sérii vloupaček, to už je silná káva.

Opilý sedmdesátník jezdil na kole a napadal příbuzné

Policejní hlídka z Obvodního oddělení v Městě Albrechticích byla v sobotu 11. srpna kolem poledne požádána o zákrok proti sedmdesátiletému muži, který se choval agresivně vůči svým příbuzným. Albrechtičtí policisté ihned vyrazili k domu, kde mělo dojít k ohlášenému přestupku proti občanskému soužití.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

Moravskoslezsko Na sklonku minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravně bezpečnostní akce.

V kraji se registruje více mužů než žen

Homosexuální páry mohou v České republice legálně stvrzovat svůj svazek od července 2006. V Moravskoslezském kraji této možnosti až do konce června letošního roku využilo 246 párů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT