V Bruntále se původně mělo jednat pouze o jedno stanoviště v centru města, bruntálští radní nakonec rozhodli, že ve městě zřídí rovnou tří stacionárních úložiště AED. Náklady ve výši do dvou set tisíc korun budou hrazeny z městského rozpočtu.
KDE BUDOU DEFIBRILÁTORY V BRUNTÁLE
„Jeden defibrilátor bude umístěn ve vstupní chodbě Městské policie Bruntál, kde bude zařízení k dispozici nonstop a bude chráněno před povětrnostními vlivy a také před vandaly,“ uvedl mluvčí města Jiří Ondrášek. „Druhým místem s defibrilátorem bude stěna recepce v hlavním vchodu do budovy Městského úřadu Bruntál. Zde bude přístroj dostupný od pondělí do pátku, vždy od 6 do 18 hodin,“ pokračoval v popisu umístění Jiří Ondrášek.
Třetím místem pak bude objekt bruntálského Wellness centra, kde bude zřízena stanice AED ve vstupním vestibulu u vstupu do restaurace. Defibrilátor zde bude dostupný vždy po dobu otevření Wellness centra, tedy v pondělí od 10 do 21 hodin a dále pak od úterý do neděle v čase od 7 do 21 hodin.
„Umístění defibrilátoru bylo konzultováno se Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje a Podhorskou nemocnicí. Vhodnost kategorie přístrojů AED a jejich uložišť - skříněk byla konzultována také s dodavateli těchto přístrojů a záchranáři z jiných krajů,“ dodal Ondrášek.
Fotogalerie: Defibrilátor
JAK PŘÍSTROJ FUNGUJE
Plně automatizovaný externí defibrilátor (AED) je malý snadno ovladatelný přístroj, který umí zachránit život pacienta postiženého srdečním selháním. Dává srozumitelné slovní pokyny pro postup při záchraně, umí sám vyhodnotit stav pacienta a sám také doporučuje nebo provádí resuscitaci. Po zapnutí přístroje se zachránce okamžitě řídí hlasovou a obrazovou nápovědou. Obsluhu zvládne i laik.
Po zapnutí přístroje se zachránce okamžitě řídí hlasovou a obrazovou nápovědou. Jedna elektroda se umístí většinou pod pravou klíční kost a druhá dolů na levý bok.
V čase srdeční zástavy je řada osob postižena život ohrožující poruchou srdečního rytmu – komorovou fibrilací. Prostřednictvím AED je možné dodat kontrolovaný elektrický výboj nazývaný defibrilace, který může obnovit normální srdeční rytmus. Pokud je defibrilace provedena 3 až 5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50 až 75 procent. Veřejný přístup k AED tak představuje šanci časného provedení defibrilace před příjezdem záchranné služby.
Údaje o umístění a dostupnosti AED v Bruntále budou zavedeny do mapy AED mobilní aplikace a webového portálu Záchranka a rovněž i do centrální databáze AED Integrovaného bezpečnostního centra v Ostravě. Zájemci se na internetové adrese www.zachrankaapp.cz mohou seznámit s obsluhou přístroje a podívat se do mapy, kde jsou přístroje k dispozici. Podle mapy jsou přístroje už na radnici v Krnově, u jednotek hasičů ve Vrbně pod Pradědem, stanici horské služby v Karlově a na Ovčárně, v Karlově Studánce v lázeňském domě Libuše, v hotelu Ovčárna. Přístroj mají i bruntálští vodní záchranáři při své službě na Slezské Hartě nebo na dalších akcích, kde vykonávají zdravotnický dozor.