Čtrnáct Pradědů

Teď už je vše jinak. Ve vestibulu věže se zájmu návštěvníků těší více než dvoumetrová socha Praděda, kterou vyřezal řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova. Ten je na Pradědy specialista. Celkem má na různých místech v Jeseníkách postaveno čtrnáct soch Praděda. Všechny sochy Praděda udělal Halouzka jako dar. (můžete si je prohlédnout v naší fotogalerii)

„Myslím, že tyhle hory si to zaslouží. Lidé neznají nic jiného než Krakonoše. Když někdo řekne Krakonoš, jsem na nervy. Praděd sem patří, ztvárnili ho lidé už před sto lety," řekl řezbář Jiří Halouzka. Minulý týden sám dovezl z dubu vyřezanou sochu Praděda až na samý vrchol Pradědu.

Předloha k podobě Praděda

„Praděd se vrátil, aby sjednotil svou vládu nad Jeseníky, které jsou rozděleny na dvě části," prohodil Halouzka. Narážel tak na to, že část Jeseníků je v Moravskoslezském a část v Olomouckém kraji, což podle něj není dobré.

Na Pradědu kdysi ve staré kamenné rozhledně býval obraz, na němž byl Praděd vyobrazen. Ale obraz byl zničen, když se v květnu 1959 věž zřítila. Zůstalo jen ohořelé torzo s Pradědem. Halouzkovi se před lety tenhle díl dostal do rukou, podle něj dal dědu Pradědovi podobu, drží se originálu, zachovává i barvy. „Původní obraz byl vybarven, proto to dělám v barvě. Jsou to lazurové barvy, dřevo pod tím jde vidět a lze poznat, z čeho je to dřevo," vysvětlil Halouzka, proč ještě dřevěné sochy barví.

Štěstí Halouzkovi přálo

Socha Praděda na Pradědu byla předposlední, kterou dovezl na místo. Poslední, čtrnáctou pak osadil v Jiříkově, kde má svou veřejně přístupnou galerii.

Osadit několikasetkilogramové sochy nebylo jednoduché. „Kam jsme přišli, tam nám přála náhoda, či nám pomohl osud anebo nad námi bděl děd Praděd," usmíval se spokojeně Halouzka. V Rýmařově si se sochou nemohla poradit autoplošina, když v tu chvíli se na místě objevil obrovský autojeřáb. Na Skřítku nebyla ani noha a bylo třeba sochu přenést. A v tu chvíli se objevila parta silničářů. V Pasece se objevil podnikatel, kterému se Praděd tak zalíbil, že zařídil úpravu okolí. V Karlově Studánce zase vedení lázní skvěle zařídilo místo k osazení sochy. Takových zážitků má Halouzka víc.

Vyznání mé rodné zemi

Řezbář Jiří Halouzka je se svými sochami držitelem několika českých a světových rekordů. Tak i jeho kolekce Pradědů by měla být zapsána do České knihy rekordů. Jeseníky by měly být nyní horami, které mají svého vládce na nejvíce místech.

A čemu se nyní bude Halouzka věnovat? „Chystám za měsíc u nás v galerii řezbářské sympozium. A chtěl bych pokročit v obraze Vyznání mé rodné zemi. Je to třicet šest metrů dlouhý obraz o našich národních dějinách," prozradil Halouzka.

Řezbář Jiří Halouzka umístil do vestibulu věže na Pradědu svou sochu děda Praděda. Socha je z dubu, vysoká 214 centimetrů, maximální obvod dělá 239 centimetrů a váha je 0,6 tuny.

Řezbář Jiří Halouzka umístil do vestibulu věže na Pradědu svou sochu děda Praděda. Socha je z dubu, vysoká 214 centimetrů, maximální obvod dělá 239 centimetrů a váha je 0,6 tuny.