„Jsou to pohostinní a příjemní lidé. Jsou opravdoví, hrdí na své zahrádky,“ říká fotograf, na jehož fotografiích můžete najít také zahrádky a zahrádkáře z Bruntálska.

Z fotek lze vyčíst různorodost a rozmanitost zahrádkářů i zahrádek. „Snažím se poodhalit, co je pro daného zahrádkáře důležité, nebo jakým módním trendům oblast zahrádkaření podléhá. Na první pohled vnímáme fotografii jako ucelený portrét, avšak při důkladnějším pozorování máme možnost objevovat další souvislosti.

Fotografie asi prozradí také majetkové poměry zahrádkářů, i když přirozeně většinou se jedná o lidi z panelákových bytů,“ komentoval David Macháč, jak se lze na fotky dívat.

Získat lidi na svou stranu, přemluvit je, aby se nechali portrétovat, není vždy jednoduché. Zahrádkáři jsou za plotem a fotografovi nezbývá, než je přes ten plot oslovit. „Musím přiznat, že je to čím dál těžší. Lidé jsou dnes stále více nedůvěřiví, mají strach z krádeží.

Chrání se ploty, zdmi, zámky, zahrádkářské kolonie připomínají malé pevnosti. Ale naštěstí se najdou i tací, kteří se rádi před objektiv postaví. Často to poznám dopředu. Nejednou se stalo, že mne majitelé dokonce pozvali na šálek kávy, příjemně jsme si popovídali a ještě mi do batohu nabalili rajčata.

Pro takové chvíle a zážitky mne focení baví,“ uzavírá David Macháč.

David Macháč: Chci co nejcitlivěji zachytit daný objekt s jeho majitelem

David MacháčPorotu jste zaujal svým cyklem Zahrádkáři. Kdy jste na něm začal pracovat a proč vás toto téma láká?

Vztah k českému fenoménu zahrádkářů jsem získal již v dětství, kdy jsem často se svými rodiči navštěvoval zahrádky našich příbuzných. Zahrádkáře jsem začal fotografovat v době studií na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě v roce 2006.

První ucelený soubor se stal součástí mé praktické bakalářské práce Zahrádkáři. V tomto souboru fotografií se objevují zahrádkáři výhradně z Opavy, tedy města, ve kterém jsem se narodil a zároveň studoval.

Postupem času jste fotografoval zahrádkářské kolonie v dalších městech naší republiky i v zahraničí. Kde všude?

Fotografoval jsem v Bruntále i jeho okolí, v Liberci, Chebu, Velkém Meziříčí či Uherském Hradišti. V tomto roce jsem pak pořídil snímky například v Polsku, Německu a na Slovensku.

Jak zahrádkáře například v Berlíně najdete? Chodíte městem, ptáte se?

Ano, to také, většinou však zahrádkářskou kolonii najdu na Googlu v mapách. Pak jí procházím a vytipuji si zahrádky, které mě něčím zaujmou.

Je nějaký moment, který vás překvapil, na který nemůžete zapomenout?

Zaujalo mne, že například v Polsku kromě jedné jediné paní neměl nikdo s fotografováním problém. Fotil jsem v Bytomi a Zabrze a všude byli lidé vstřícní a příjemní. Bylo to neobvyklé. S úsměvem vzpomínám také na fotografování dvou zahrádek, kdy první oplývala úžasnou chatou s bazénem s protiproudem, jejíž majitelka nerušeně odpočívala na luxusním lehátku.

Hned vedle ní se rozprostíral „zahradní“ objekt seskládaný ze všeho, co okolí nabízelo, v němž dominoval starý slunečník s kruhovým bazénkem z marketu, ve kterém relaxoval jeho šťastný majitel na gumovém lehátku. V obou případech bylo však v očích majitelů zahrádek vše absolutně dokonalé.

V paměti mi utkvěl například také pěstitel mečíků v Mezině u Slezské Harty nebo zahrádkářská kolonie uprostřed Berlína.

Na co kladete při své tvorbě největší důraz?

Chci co nejcitlivěji a hlavně nejautentičtěji zachytit daný objekt s jeho majitelem. Nejdůležitější však pro mne zůstává zachytit portrétovanou osobu co možná nejpřirozeněji.

David Macháč se narodil v Opavě, žije v Mikolajicích na Vítkovsku, má 35 let. Je absolventem Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, kde nyní také pracuje. Cyklus Zahrádkáři vystavoval v Polsku a na leden se chystá výstava v Opavě v galerii KUPE nacházející se v bývalé vodárenské věži u východního nádraží. Tam chce autor pozvat všechny, kteří se na vystavovaných snímcích nacházejí.