VYBRAT REGION
Zavřít mapu

David Macháč fotí naše zahrádky a zahrádkáře

Se zahrádkáři má své zkušenosti i fotograf David Macháč, který je letos nominován na prestižní fotografickou cenu Czech Press Photo. Zahrádkáři je totiž název jeho série fotografických portrétů. A jací podle něj zahrádkáři jsou? Co je pro ně typické?

25.11.2017
SDÍLEJ:

Zahrádkáři, které David Macháč fotografoval v Mezině.Foto: David Macháč

„Jsou to pohostinní a příjemní lidé. Jsou opravdoví, hrdí na své zahrádky,“ říká fotograf, na jehož fotografiích můžete najít také zahrádky a zahrádkáře z Bruntálska.

Z fotek lze vyčíst různorodost a rozmanitost zahrádkářů i zahrádek. „Snažím se poodhalit, co je pro daného zahrádkáře důležité, nebo jakým módním trendům oblast zahrádkaření podléhá. Na první pohled vnímáme fotografii jako ucelený portrét, avšak při důkladnějším pozorování máme možnost objevovat další souvislosti.

Fotografie asi prozradí také majetkové poměry zahrádkářů, i když přirozeně většinou se jedná o lidi z panelákových bytů,“ komentoval David Macháč, jak se lze na fotky dívat.

Získat lidi na svou stranu, přemluvit je, aby se nechali portrétovat, není vždy jednoduché. Zahrádkáři jsou za plotem a fotografovi nezbývá, než je přes ten plot oslovit. „Musím přiznat, že je to čím dál těžší. Lidé jsou dnes stále více nedůvěřiví, mají strach z krádeží.

Chrání se ploty, zdmi, zámky, zahrádkářské kolonie připomínají malé pevnosti. Ale naštěstí se najdou i tací, kteří se rádi před objektiv postaví. Často to poznám dopředu. Nejednou se stalo, že mne majitelé dokonce pozvali na šálek kávy, příjemně jsme si popovídali a ještě mi do batohu nabalili rajčata.

Pro takové chvíle a zážitky mne focení baví,“ uzavírá David Macháč.

David Macháč: Chci co nejcitlivěji zachytit daný objekt s jeho majitelem

David MacháčPorotu jste zaujal svým cyklem Zahrádkáři. Kdy jste na něm začal pracovat a proč vás toto téma láká?

Vztah k českému fenoménu zahrádkářů jsem získal již v dětství, kdy jsem často se svými rodiči navštěvoval zahrádky našich příbuzných. Zahrádkáře jsem začal fotografovat v době studií na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě v roce 2006.

První ucelený soubor se stal součástí mé praktické bakalářské práce Zahrádkáři. V tomto souboru fotografií se objevují zahrádkáři výhradně z Opavy, tedy města, ve kterém jsem se narodil a zároveň studoval.

Postupem času jste fotografoval zahrádkářské kolonie v dalších městech naší republiky i v zahraničí. Kde všude?

Fotografoval jsem v Bruntále i jeho okolí, v Liberci, Chebu, Velkém Meziříčí či Uherském Hradišti. V tomto roce jsem pak pořídil snímky například v Polsku, Německu a na Slovensku.

Jak zahrádkáře například v Berlíně najdete? Chodíte městem, ptáte se?

Ano, to také, většinou však zahrádkářskou kolonii najdu na Googlu v mapách. Pak jí procházím a vytipuji si zahrádky, které mě něčím zaujmou.

Je nějaký moment, který vás překvapil, na který nemůžete zapomenout?

Zaujalo mne, že například v Polsku kromě jedné jediné paní neměl nikdo s fotografováním problém. Fotil jsem v Bytomi a Zabrze a všude byli lidé vstřícní a příjemní. Bylo to neobvyklé. S úsměvem vzpomínám také na fotografování dvou zahrádek, kdy první oplývala úžasnou chatou s bazénem s protiproudem, jejíž majitelka nerušeně odpočívala na luxusním lehátku.

Hned vedle ní se rozprostíral „zahradní“ objekt seskládaný ze všeho, co okolí nabízelo, v němž dominoval starý slunečník s kruhovým bazénkem z marketu, ve kterém relaxoval jeho šťastný majitel na gumovém lehátku. V obou případech bylo však v očích majitelů zahrádek vše absolutně dokonalé.

V paměti mi utkvěl například také pěstitel mečíků v Mezině u Slezské Harty nebo zahrádkářská kolonie uprostřed Berlína.

Na co kladete při své tvorbě největší důraz?

Chci co nejcitlivěji a hlavně nejautentičtěji zachytit daný objekt s jeho majitelem. Nejdůležitější však pro mne zůstává zachytit portrétovanou osobu co možná nejpřirozeněji.

David Macháč se narodil v Opavě, žije v Mikolajicích na Vítkovsku, má 35 let. Je absolventem Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, kde nyní také pracuje. Cyklus Zahrádkáři vystavoval v Polsku a na leden se chystá výstava v Opavě v galerii KUPE nacházející se v bývalé vodárenské věži u východního nádraží. Tam chce autor pozvat všechny, kteří se na vystavovaných snímcích nacházejí.

Autor: Gabriela Mathiasová, Zuzana Urbánková

25.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Marcelu Harasimovi ze Štěpánkovic nepřinesla novela zákona žádné větší potíže.
4

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Sál sv. Ducha se do posledního místa zaplnil občany, které zajímá obchvat Krnova. Nic moc se nedozvěděli a své zklamání dávali hlasitě najevo.

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Firmy, které hledají nové zaměstnance, musejí často počítat s tím, že kromě slušného výdělku budou muset nabídnout i zajímavé zaměstnanecké výhody (benefity). Jaké? Třeba firemní školku pro děti svých pracovníků či příspěvek na odvykání kouření nebo snižování váhy.

Jak myslivci předávají dětem vědomosti o přírodě

Poznávání stop, siluet zvěře, popis paroží i mysliveckou mluvu. To vše se učí děti v nové výukové místnosti bruntálského mysliveckého spolku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>