Nejcennější kovy obdrželi od Českého červeného kříže Dana Rulfová z Leskovce nad Moravicí a Jiří Mach ze Dvorců. Oceněných bylo ale daleko víc. Medaile si zasloužili všichni, kteří pravidelně chodí darovat životodárnou tekutinu.

Oceněných dárců jsou desítky

„Jen dnes si přišlo pro zasloužené ocenění na zámek sto čtyřicet devět dárců. Třiadvacet dárců získalo Zlatý kříž třetí třídy za osmdesát odběrů a pětačtyřicet dárců získalo Zlatou plaketu za čtyřicet odběrů. Jednaosmdesát dárců obdrželo Stříbrnou plaketu doktora Jánského za dvacet odběrů," prozradila Mária Vlková, ředitelka úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Bruntál.

Bronzovou medaili za deset odběrů má osmdesát dalších dárců.

Je povzbudivé, že mezi dárci se objevuje mnoho mladých tváří. To je zárukou do budoucna, že krev a krevní plasma ve zdravotnických zařízeních a také u zdravotníků hned tak nedojde. Ocenění dárci pocházejí vesměs z okolí Bruntálu a Rýmařova, nechyběli dobrovolní dárci z Krnova. Krnované ale jezdívají darovat krev většinou do Opavy, takže se ocenění dočkávají právě tam.

Nešetří vlastní krví

Jedním z oceněných byl usměvavý Jiří Malíšek z Dolní Moravice. Krev daruje pravidelně, ač sám cizí krev naštěstí ještě nikdy v životě nepotřeboval.

„Co mě motivuje k tomu, abych chodil do bruntálské Transfuzní stanice? Je to jednak usměvavý a vstřícný personál, ale především též potřeba pomáhat druhým lidem," vyznal se dárce. „Já jsem krev ještě nikdy nepotřeboval, ale jeden nikdy neví, kdy to přijde," uvedl Malíšek. Za sebou má sedmačtyřicet odběrů.

Na jeho tvrzení se ostatně shodli i další dárci. Je prostě potřeba si pomáhat, a když to je navíc o nejdůležitější tekutině v životě lidském, je pomoc o to významnější.

„My jsme spolu s vnučkou Klárou přišly podpořit mého syna Jiřího Vymazala. Samy krev nedarujeme. Obdivujeme Jirku, že chodívá k odběrům pravidelně. Dělá dobrou, a pro lidi potřebnou věc," ujistila Milada Vymazalová z Krnova.

Kdo může darovat krev

Jak říkají v bruntálské Transfuzní službě, dárci krve a plazmy se mohou stát lidé ve věku od 18 do 60 let. Pro darování krve musí být naprosto zdraví. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na odběrovém středisku. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat.

Každý dárce krve a plazmy v Transfuzní službě v Nádražní ulici v Bruntále získává pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od své zdravotní pojišťovny, občerstvení či odpočet ze základu daně z příjmu ve výši dvou tisíc korun za každý odběr.

Krev a dárciKrev je viskózní kapalina cirkulující v těle složená z plazmy a buněk (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky). Termíny související s krví často začínají na hemo- nebo hemato- jsou odvozeny z řeckého haema neboli „krev".

Hlavní funkce krve je dopravovat kyslík, glukózu a stopové prvky do tkání a odvádět z nich odpadní produkty. Krev transportuje aminokyseliny, lipidy i hormony do tkání. Darování krve pro medicínské účely probíhá v transfúzních stanicích.

Během jednoho odběru je většinou darováno necelého půl litru krve. Můžou být také odebrány jen krevní složky jako plazma, krevní destičky nebo krvinky. Den dárců krve je 14. června.