Bruntálské odběrové místo tímto krokem vychází vstříc dárcům, kteří nemohou přijít na odběry v klasických ranních časech. Podaří se odpolední termíny zaplnit?

Během podzimu mohou dárci darovat plazmu ve 18.9. a 20.11. v časech 12.30, 13.30, 14.30 a 15.30 hodin. Je ale třeba se předem objednat telefonicky na čísle 724 612 667. Pro odběry plné krve je vyhrazena vždy jedna středa v měsíci, a to v termínech 11.9., 16.10. a 13.11.

Transfúzní služba Bruntál - Dana Rulfová úspěšně zvládla svůj 233. odběr.
Na kontě mají společně téměř pět set dobrých skutků

Dlouholetý dárce Vladimír Buchta vítá odpolední termíny. Ví, že zaměstnavatel nemusí dárci umožnit placené volno, ačkoliv je to jeden z dárcovských benefitů.

„Ne každý zaměstnavatel respektuje právo dárce na volno po odběru. Dříve jsem po odběru šel na Praděd nebo na jinou túru, kdežto dnes mířím rovnou do práce,“ vzpomíná rekordman, kterého nedávno ocenili pracovníci Transfúzní služby v Bruntále za 230 odběrů spolu s Danou Rulfovou.

Krnov vylepšuje stadion.
Krnov modernizuje stadion a vítá Hudečku

Oba dárci si služby Transfúzní služby v Bruntále s denní kapacitou 20 dárců nemohou vynachválit. Vyhovuje jim rodinná atmosféra. „Na odběry v Bruntále se vždy těším, především díky přátelskému kolektivu,“ pochvaluje si s úsměvem Dana Rulfová, která daruje převážně plazmu.

V Bruntále si svých dárců krve i plazmy považují. Stávající i nové dárce motivují k odběrům celoročně.

Získání nováčků podporuje akce „Přiveď dárce“. „Každý již registrovaný dárce, který přijde darovat krev či plazmu a přivede s sebou alespoň jednoho nového dárce, získá jako poděkování dárek v podobě praktického deštníku. Současně při každém odběru dárci dostávají nálepku „I já jsem dárcem“, aby si ji mohli kamkoliv nalepit a hrdě šířit osvětu dál,“ vyjmenovává Tereza Hojgrová, marketingová pracovnice Transfúzní služby.

Peněženka z kapří kůže je originál, jaký široko daleko nikdo nemá.
Poznámka Fidela Kuby: Kapří kůže

Bezplatné dárcovství krve přitom zahrnuje také lékařské vyšetření, možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr. Dárcem krve se může stát každý zdravý občan ve věku 18 až 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů.