K městu mají někdejší obyvatelé stále silný citový vztah, proto před pár dny obohatili sbírky tamního muzea darem. Odsunutí rodáci z Andělské Hory objevili v Německu dvě staré mapy s vysvětlivkami. A věnovali andělskohorskému muzeu dvě historické mapy s přílohami.
„Získali jsme od starousedlíků seznam sedláků i ostatních obyvatel z roku 1946, včetně výčtu rozmístění veškerých jejich staveb," pochlubil se andělskohorský starosta Miroslav Novotný. Můžeme se například dočíst, že někdejší starosta Rudolf Bartel bydlel dva roky po ukončení druhé světové války v čísle popisném 873. Čísla popisná poskytují vynikající orientaci v mapě.
Část domů už ve městě zbourali, ale ty, co stojí, mají dodnes stejná popisná čísla. Přečíslování sice v Andělské Hoře proběhlo, ale pouze částečné.
„Další mapa je ještě starší, z roku 1649, a příloha opět poskytuje seznam informací o tehdejších obyvatelích," pokračoval Novotný. Mapa a její příloha odhalují počty obyvatel z roku 1649, i jejich rodinné vazby.
Němci poslali také další srovnávací údaje. V roce 1556 žilo ve městě jen šedesát rodin, v roce 1770 to bylo 192 rodin, v roce 1846 už 206 rodin. „Dnes nás tu žije tři sta sedmdesát pět celkově," uvedl starosta. Z dobových dokumentů dále vyplývá, že radnice sídlila v roce 1946 v čísle popisném 214 a dnešní sídlo je v čísle popisném 197.
V městském muzeu doplní historické mapy nejstarší dochovanou mapu našeho regionu z roku 1579, jejíž kopii se podařilo pořídit také v Německu. Mapa se objevila pár let poté, co ji nikdy nevypátraný zloděj ukradl ze zdejšího muzea. Dlouhá léta pak o mapě nikdo nevěděl.
Muzeu mapu věnoval podobně jako několik dalších relikvií tamní obyvatel Jiří Pišťáček.