Dalších několik nových dárců využilo příležitosti, kterou včera nabízela akce s názvem Daruj krev s Českým rozhlasem a navštívilo bruntálské odběrové středisko Transfuzní služby a. s. holdingu Agel.

„O darování krve jsem přemýšlela asi rok a až dnes jsem to udělala. Přišly jsme sem se sestrou, taky dnes daruje poprvé,“ prozradila Jana Panáčová z Bruntálu. Mladou ženu do transfuzního střediska přivedla touha pomáhat. „V dnešní době je hodně havárií a krev je určitě potřeba, i když já mám skupinu B, což není žádná vzácná,“ konstatovala prvodárkyně Jana Panáčová. Zdravotní sestřička ji ale musela vyvést z omylu. Už déle než týden je velká poptávka právě po krvi skupiny B. „Rozhodně bych chtěla darovat krev i dál, pokud mi to zdraví dovolí,“ řekla Jana Panáčová.

Stejný názor měl i Michal Kostroš z Hošťálkov. Krev včera daroval už podruhé. Pětadvacetiletý hasič to udělal pro dobrý pocit, který má z možnosti pomoci jinému člověku. „Už jako student jsem začal chodit darovat plazmu a jsem vedený i v registru dárců kostní dřeně,“ konstatoval Michal Kostroš.

Celkem do bruntálského odběrového střediska Transfuzní služby a. s. holdingu Agel včera dorazilo třicet dárců, z toho čtyři z nich darovali svou krev poprvé. „Určitě bych těm, kteří si s myšlenkou o darování krve pohrávají, poradil, ať rozhodně jdou. Žádné komplikace jim nehrozí, rozhodně se nemají čeho bát,“ dodal Michal Kostroš.

Zuzana Pršalová