Vliv na pokles má bezesporu čas dovolených, a to nejen samotné pobyty mimo domov. Lidé, kteří navštíví země mimo Evropu, nemohou darovat krev po dobu jednoho až šesti měsíců podle toho, ve které zemi se pohybovali.

Po určitou dobu nemohou darovat krev ani lidé, kteří mají zdravotní problémy, prodělali některá očkování a také třeba ti, na které se přisálo klíště. Pro dárcovství jsou totiž stanovena jasná kritéria, aby byl chráněn dárce i příjemce transfuze, a těch je daleko více.

„Mnohem vážnější je, že tak jak stárne populace, stárnou i dárci, musíme je trvale vyřazovat a těch nových nepřichází tolik, kolik bychom potřebovali. Zdaleka nejhorší je pak skutečnost, že někteří zaměstnavatelé, bohužel, nechtějí uvolňovat dárce ze zaměstnání.

Dárci pak chodí darovat ve svém volnu třeba před odpolední nebo noční směnou nebo v době své dovolené. To je hodně smutné," postěžovala si vedoucí sestra odběrového střediska Bruntál Romana Hnilicová.

Odběrové středisko se snaží o rozšíření a obnovení dárcovské základny. Pořádá nejrůznější náborové akce, oslovuje hasiče, policii a různé zaměstnavatele v regionu, obrací se i na střední školy. Dále pořádá soutěže s lákavými výhrami pro opakované a nové dárce.

Nyní jsou na odběrovém středisku v Bruntále v běhu tři akce – Přiveďte nového dárce, získáte dárek. Každý již registrovaný dárce, který přijde darovat krev či plazmu a přivede alespoň jednoho nového dárce, získá jako poděkování praktický deštník.

Druhou je akce Daruj krev a vyhraj wellnes pobyt v lázních Karlova Studánka a poslední je Daruj plazmu a vyhraj LCD televizor.

Bez krve a krevní plazmy se lékaři neobejdou. Krev je nenahraditelná při operacích a úrazech a z krevní plazmy se vyrábějí krevní deriváty, pomocí nichž se léčí například poruchy imunity či krevní srážlivosti.

Dárcem se může stát každý jedinec ve věku od 18 do 60 let s tělesnou hmotností nad 50 kilogramů. Krev mohou muži darovat pětkrát za rok, ženy pak čtyřikrát, přičemž nejkratší interval mezi jednotlivými odběry je osm týdnů. Odebírá se přibližně 450 mililitrů. Plazmu je pak možné darovat co 14 dnů a odebírá se 650 až 750 mililitrů dle hmotnosti dárce.

„Krev a krevní plazma jsou pro nás stejně hodnotné a stále nenahraditelné. Všem dárcům bychom chtěli moc poděkovat za solidárnost s nemocnými a zároveň požádat o nábor nových dárců z řad příbuzných, kamarádů nebo kolegů ze zaměstnání. Tím nám opravdu velmi pomohou v naší svízelné situaci," řekla lékařka odběrového střediska v Bruntále Jana Vaštíková.

Ladislav Olejníček