Kromě relikviáře z tradičního českého skla dostal papež darem také dvoje brokátové desky vyrobené v tkalcovské dílně Hedva Český Brokát Rýmařov. V Římě rýmařovské tkalce a hedvábníky reprezentuje jednatel firmy Vít Komárek.
Jedny brokátové desky z Rýmařova poslouží k předání finančního obnosu od České biskupské konference a druhé poslouží jako složka na dětské kresby z hematoonkologického oddělení v Plzni. Napadlo vás někdy, kde se vyrábí kněžská roucha, ornáty a štoly?
V Rýmařově se už 19. století rodinné firmy Flemmichů a Schielů specializovaly na církevní hedvábné brokáty vyšívané zlatem. Před válkou věhlasné rýmařovské textilie oblékali kněží po celé Evropě. Běžně se vyvážely také do Vatikánu. Na tuto tradici dnes navazuje rýmařovská Hedva Český Brokát.
Do výroby brokátu k církevním účelům v Rýmařově neblaze zasáhl odsun německy hovořících hedvábníků a znárodnění rodinných forem po roce 1948. Znárodněné firmy byly sloučeny do státního podniku Hedva Moravská Třebová. Vládnoucí komunistická ideologie samozřejmě nepřála církvím ani výrobě liturgických brokátů.
Tento pokles produkce se nedařilo zastavit ani po Listopadu 1989, kdy na evropských trzích kvalitní český brokát vytlačil levnější textil z Asie.Přesto se rýmařovská Hedva Český Brokát rozhodla navázat na slávu církevního brokátu z produkce zdejších firem Flemmich a Schiel. Kromě replik historických brokátových tapet a brokátů šlechtických nebo krojových se znovu pustila do církevních textilií. Přichází s novými současnými vzory, které můžeme v expozici rýmařovského textilního muzea porovnat s krásou původních brokátových ornátů.
Tak se také v Rýmařově zrodil nápad vyvzorovat papežský znak a pak touto tkaninou potáhnout desky, které čeští a moravští biskupové předali papežovi 11. listopadu jako svůj dar.V české skupině, která se setkala s papežem Františkem, byl také starosta obce Tetín Martin Hrdlička. Přijel do Vatikánu jako zástupce spolku Svatá Ludmila, aby zde připomenul letošní 1100. výročí této první světice českého národa.