VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daniel Vítek: Do naší přípravy patří i požární sport

Krnov /ROZHOVOR/ - Krnovští zastupitelé už několik let zasedají ve zbrojnici dobrovolných hasičů v Kostelci pod policemi plnými trofejí. Letos poprvé požádali velitele dobrovolných hasičů, aby jim představil svou práci. Krnovští zastupitelé si vyslechli z úst Daniela Vítka, velitele JSDH města Krnova, zprávu o činnosti dobrovolných hasičů v loňském roce, a hned si mohli prohlédnout nový přírůstek v garáži hasičů: zásahový vůz, v jehož vybavení nechybí kalová čerpadla motorová i elektrická, dýchací přístroje, motorová pila, sekera, včelařské kukly, vyprošťovací nářadí nebo výstražné kužely.

15.4.2012
SDÍLEJ:

Daniel VítekFoto: archiv

K jakým změnám došlo v uplynulém roce?

V jednotce došlo k několika organizačním změnám. Jednou z nich byl přechod na dvousměnný provoz směn, kdy celodenní pohotovost zajišťuje jedno družstvo o zmenšeném početním stavu, konkrétně 1+3. Těmto členům za držení pohotovostí náleží finanční odměna. Zbývající členové, kteří nejsou povinni pohotovosti zajišťovat, jsou v případě potřeby svoláni do hasičské zbrojnice a zajišťují tak posádku na druhé zásahové vozidlo či výškovou techniku. Těmto členům však nenáleží finanční odměna. Plat jim náleží jen za skutečně odvedenou práci.

Jaké zásahy byly loni nejčastější?

Stejně jako každý rok, nejčastěji jednotka zasahovala u takzvaných technických pomocí. Celorepublikově vzrostl i počet požárů, což se v našem případě projevilo téměř dvanáctiprocentním nárůstem oproti roku 2010. Celkem tvořily zásahy u požárů téměř třetinu všech mimořádných událostí. Větší část zásahů tvořily technické pomoci, zbytek pak dopravní nehody a plané poplachy. Nejvíce mimořádných událostí jednotka řešila jako vždy v letních měsících, kdy byla většinou povolávána k likvidacím obtížného hmyzu. V jarních měsících to byly zase tradiční požáry travních porostů, které způsobují občané svou neopatrností či nedbalostí.

Jak se změnilo vaše technické zázemí?

Na rekonstrukci nástavby AZ 30 na podvozku IFA se podařilo získat z rozpočtu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje dotaci ve výši 80 tisíc korun. Peníze byly použity na výměnu hydraulických hadic na nástavbě automobilového žebříku, jejichž životnost je deset let a další drobné opravy a výměny vadných součástí nástavby. Vozidlo tak budeme moci využívat dalších deset let. Otázkou však je, zdali automobil starý 33 let ještě takovou dobu vydrží. Velice problematické je zakoupit jakékoliv náhradní díly, stejně jako u všech značek vyráběných v sedmdesátých letech. Se stejným problémem se setkáváme u jen o dva roky mladší CAS 24 Š 706 RTHP, jejíž udržení v akceschopném stavu nás stojí nemalé úsilí. Problém není jen nedostatek náhradních dílů, ale také prasklá nádrž na vodu či prasklý nosný rám. Jedna z posledních možností, jak si sáhnout na finanční zdroje, jsou evropské fondy, které na příhraniční spolupráci v oblasti požární ochrany nabízejí nemalé finanční prostředky. Již jsme předběžně hovořili se zástupci dvou obcí na území Polska, kteří by s námi v této oblasti chtěli spolupracovat a získat tak rovněž prostředky na pořízení nového zásahového automobilu pro své jednotky. Z rozpočtu krajského úřadu se nám podařilo získat peníze na zakoupení vybavení pro jednotku, jako je motorová pila a zvukové výstražné zařízení na nový technický automobil Iveco Daily, který byl zakoupen jako náhrada za dosluhující vozidlo Ford Transit.

Které okolní obce patří do vaší spádové oblasti?

Jednotka i nadále zajišťuje požární ochranu i v obcích Brantice a Krasov, kde v loňském roce zasahovala téměř u čtyř desítek událostí. S finančními problémy na zajištění své jednotky se potýká i obec Býkov, která by chtěla ještě v letošním roce sloučit prostředky s naší jednotkou a zřídit tak společnou jednotku. Toto je však ve fázi jednání s představiteli samosprávy obce a příslušníky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, územního odboru Bruntál.

Jak je zajištěna odbornost dobrovolných hasičů?

Loni proběhlo v Hlučíně instruktážně metodické zaměstnání jednotek celého kraje, které jsou předurčeny pro zásahy u dopravních nehod. Mělo za cíl prověřit znalosti členů jednotky v oblasti vyprošťování a předlékařské pomoci. Mimo tuto odbornou přípravu provádějí členové jednotky každý měsíc výcvik ve vyprošťování v areálu hasičské zbrojnice, a to často společně s členy posádky rychlé záchranné služby. Další školení probíhají na základě ročního plánu odborného výcviku každý první a třetí pátek v měsíci. Rovněž praktický výcvik je prováděn několikrát měsíčně. Zahrnuje výcvik se vzduchovým dýchacím přístrojem, a to minimálně čtyřikrát ročně, pokud nebyl v rámci čtvrtletí použit u zásahu. Dále je výcvik zaměřen na obsluhu mobilní požární techniky a technických prostředků, předlékařskou pomoc, požární taktiku a bezpečnost práce při zásahu, zásady pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou a podobně. Do odborné přípravy se řadí i požární sport, ve kterém naše jednotka sklízí nemalé úspěchy. V loňském roce to byly celkem čtyři soutěže, kterých se členové jednotky zúčastnili.

Autor: František Kuba

15.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 12 400 Kč

Obsluha strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená Zušlechťovač textilií - dílna barevna. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Textilní 6, učební obor barvíř, úpravář, zušlechťovač textilií, po zapracování prac. poměr na dobu neurčitou, hlásit se na tel. č. 554 692 208 / po - pá vždy od 7.00 do 13.00 hodin / nebo na e - mail : e.orsulikova@pega.cz, Z : 18.4.2017 A : 6.11.2017. Pracoviště: Pega - vel, a.s. krnov, Textilní, č.p. 188, 794 01 Krnov 1. Informace: Eliška Oršulíková, +420 554 692 208.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač - ka masa a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, tř. Práce 1, Požadujeme: zdravotní průkaz, praxe v prodeji masa, znalost práce na PC, profesionální přístup k zákazníkům, komunikační schopnosti. Stravenky., Hlásit se na e - mail : stancik.v@makovec.cz nebo na tel. č. 554 725 733 / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.30 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.30 hodin /., Z : 16.3.2018. Pracoviště: Makovec a.s. - pracoviště bruntál, tř. Práce, č.p. 1960, 792 01 Bruntál 1. Informace: Lenka Zlámalová, +420 554 725 733.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 60 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté LÉKAŘ - LÉKAŘKA SE SPECIALIZACÍ V OBORU VNITŘNÍ LÉKAŘSTVÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: nabízíme práci na moderně vybavených pracovištích, možnost dalšího vzdělávání a odborného růstu, možnost ubytování, výhodné platové podmínky, hlásit se u MUDr. Bronislava Sedláčka, náměstka pro LP, tel. č. 554 690 280, e - mail : sedlacek.bronislav@szzkrnov.cz, www.szzkrnov.cz.. Pracoviště: Sdružené zdravotnické zařízení krnov, příspěvková organizace, I. P. Pavlova, č.p. 552, 794 01 Krnov 1. Informace: Lenka Bravencová, +420 554 690 737.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti strategie a politiky organizací Vedoucí manažer. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, nám. Míru 11, " vysokoškolské vzdělání v odpovídajícím oboru (min. bakalářského stupně), " odborníka na regionální rozvoj (venkov), " koncepční myšlení, " týmovou práci a vedení týmu, " znalost EU fondů a operačních programů - IROP, Zaměstnanost, Program rozvoje venkova, " kladný vztah k regionu, " aktivní samostatný a kreativní přístup, " dobrá znalost MS Office, zejména Word, Excel, PowerPoint, " dobré komunikační a organizační schopnosti, " řidičský průkaz skupiny B a aktivní řidič, " zkušenost práce na projektech výhodou, " znalost monitorovacího systému ISKP14+ výhodou, " aktivní znalost anglického, polského jazyka výhodou, " Motivační dopis s přílohami - Strukturovaný životopis, Ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, Originál výpisu z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce můžete doručit osobně, či prostřednictvím České pošty, a to na adresu sídla MAS nejpozději do 6. 4. 2018, , Co za Vaši práci nabízíme?, " příjemné prostředí a práci, " know-how v oblasti přípravy a realizace rozvojových strategií a projektů rozvoje venkova, " odpovídající platové ohodnocení, Z : 13.3.2018. Pracoviště: Mas hrubý jeseník, z.s. - pracoviště, nám. Míru, č.p. 60, 792 01 Bruntál 1. Informace: Elblová, Macrieanu, +420 739 202 539.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Krnově se ženy učí na povolání chůvy

Jmenuji se Jiří Tománek, narodil jsem se 12. března 2018, při narození jsem vážil 3430 gramů a měřil 50 centimetrů. Moje maminka se jmenuje Lucie Palyzová a můj tatínek se jmenuje Jiří Tománek. Bydlíme v Třemešné ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Poznámka Fidela Kuby: Chudá církev?

Senioři mi každý týden přepošlou pár řetězových e-mailů, které jsou označené třeba: Hrůza! To je silná káva, okamžitě přeposlat! nebo ZLOČIN na vlastním národě!!! Většinou ty konspirace o migrantech, islámu, papežovi a Merkelové nečtu.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Polsko omezilo nedělní prodej. Lidé se však nákupů jen tak nevzdají

ANKETA/ Polské supermarkety i maloobchodní prodejny zely minulou neděli poprvé od 90. let prázdnotou. V zemi totiž začal platit nový zákon omezující ve většině obchodů nedělní prodej.

Socha Máří Magdalény s lebkou se vrací na zámek po sedmdesáti letech

Příznivci zámku ve Slezských Rudolticích znali z předválečné fotografie sochu Máří Magdalény, ale považovali toto umělecké dílo za zničené nebo odcizené. Naštěstí se zmýlili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT