VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daniel Vítek: Do naší přípravy patří i požární sport

Krnov /ROZHOVOR/ - Krnovští zastupitelé už několik let zasedají ve zbrojnici dobrovolných hasičů v Kostelci pod policemi plnými trofejí. Letos poprvé požádali velitele dobrovolných hasičů, aby jim představil svou práci. Krnovští zastupitelé si vyslechli z úst Daniela Vítka, velitele JSDH města Krnova, zprávu o činnosti dobrovolných hasičů v loňském roce, a hned si mohli prohlédnout nový přírůstek v garáži hasičů: zásahový vůz, v jehož vybavení nechybí kalová čerpadla motorová i elektrická, dýchací přístroje, motorová pila, sekera, včelařské kukly, vyprošťovací nářadí nebo výstražné kužely.

15.4.2012
SDÍLEJ:

Daniel VítekFoto: archiv

K jakým změnám došlo v uplynulém roce?

V jednotce došlo k několika organizačním změnám. Jednou z nich byl přechod na dvousměnný provoz směn, kdy celodenní pohotovost zajišťuje jedno družstvo o zmenšeném početním stavu, konkrétně 1+3. Těmto členům za držení pohotovostí náleží finanční odměna. Zbývající členové, kteří nejsou povinni pohotovosti zajišťovat, jsou v případě potřeby svoláni do hasičské zbrojnice a zajišťují tak posádku na druhé zásahové vozidlo či výškovou techniku. Těmto členům však nenáleží finanční odměna. Plat jim náleží jen za skutečně odvedenou práci.

Jaké zásahy byly loni nejčastější?

Stejně jako každý rok, nejčastěji jednotka zasahovala u takzvaných technických pomocí. Celorepublikově vzrostl i počet požárů, což se v našem případě projevilo téměř dvanáctiprocentním nárůstem oproti roku 2010. Celkem tvořily zásahy u požárů téměř třetinu všech mimořádných událostí. Větší část zásahů tvořily technické pomoci, zbytek pak dopravní nehody a plané poplachy. Nejvíce mimořádných událostí jednotka řešila jako vždy v letních měsících, kdy byla většinou povolávána k likvidacím obtížného hmyzu. V jarních měsících to byly zase tradiční požáry travních porostů, které způsobují občané svou neopatrností či nedbalostí.

Jak se změnilo vaše technické zázemí?

Na rekonstrukci nástavby AZ 30 na podvozku IFA se podařilo získat z rozpočtu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje dotaci ve výši 80 tisíc korun. Peníze byly použity na výměnu hydraulických hadic na nástavbě automobilového žebříku, jejichž životnost je deset let a další drobné opravy a výměny vadných součástí nástavby. Vozidlo tak budeme moci využívat dalších deset let. Otázkou však je, zdali automobil starý 33 let ještě takovou dobu vydrží. Velice problematické je zakoupit jakékoliv náhradní díly, stejně jako u všech značek vyráběných v sedmdesátých letech. Se stejným problémem se setkáváme u jen o dva roky mladší CAS 24 Š 706 RTHP, jejíž udržení v akceschopném stavu nás stojí nemalé úsilí. Problém není jen nedostatek náhradních dílů, ale také prasklá nádrž na vodu či prasklý nosný rám. Jedna z posledních možností, jak si sáhnout na finanční zdroje, jsou evropské fondy, které na příhraniční spolupráci v oblasti požární ochrany nabízejí nemalé finanční prostředky. Již jsme předběžně hovořili se zástupci dvou obcí na území Polska, kteří by s námi v této oblasti chtěli spolupracovat a získat tak rovněž prostředky na pořízení nového zásahového automobilu pro své jednotky. Z rozpočtu krajského úřadu se nám podařilo získat peníze na zakoupení vybavení pro jednotku, jako je motorová pila a zvukové výstražné zařízení na nový technický automobil Iveco Daily, který byl zakoupen jako náhrada za dosluhující vozidlo Ford Transit.

Které okolní obce patří do vaší spádové oblasti?

Jednotka i nadále zajišťuje požární ochranu i v obcích Brantice a Krasov, kde v loňském roce zasahovala téměř u čtyř desítek událostí. S finančními problémy na zajištění své jednotky se potýká i obec Býkov, která by chtěla ještě v letošním roce sloučit prostředky s naší jednotkou a zřídit tak společnou jednotku. Toto je však ve fázi jednání s představiteli samosprávy obce a příslušníky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, územního odboru Bruntál.

Jak je zajištěna odbornost dobrovolných hasičů?

Loni proběhlo v Hlučíně instruktážně metodické zaměstnání jednotek celého kraje, které jsou předurčeny pro zásahy u dopravních nehod. Mělo za cíl prověřit znalosti členů jednotky v oblasti vyprošťování a předlékařské pomoci. Mimo tuto odbornou přípravu provádějí členové jednotky každý měsíc výcvik ve vyprošťování v areálu hasičské zbrojnice, a to často společně s členy posádky rychlé záchranné služby. Další školení probíhají na základě ročního plánu odborného výcviku každý první a třetí pátek v měsíci. Rovněž praktický výcvik je prováděn několikrát měsíčně. Zahrnuje výcvik se vzduchovým dýchacím přístrojem, a to minimálně čtyřikrát ročně, pokud nebyl v rámci čtvrtletí použit u zásahu. Dále je výcvik zaměřen na obsluhu mobilní požární techniky a technických prostředků, předlékařskou pomoc, požární taktiku a bezpečnost práce při zásahu, zásady pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou a podobně. Do odborné přípravy se řadí i požární sport, ve kterém naše jednotka sklízí nemalé úspěchy. V loňském roce to byly celkem čtyři soutěže, kterých se členové jednotky zúčastnili.

Autor: František Kuba

15.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Moravskoslezský kraj, Jedná se o otočný minibagr váhy 4 tuny, Zkušenost v této profesi nutná., Možnost prodloužení na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail thelienek@seznam.cz nebo na telefon 722 912 595 /8,00 - 17,00/, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Tomáš helienek, 793 71 Holčovice. Informace: Tomáš Helienek, +420 722 912 595.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 25 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 27a, MÁTE ZKUŠENOSTI S VEDENÍM LIDÍ?, JSTE TECHNICKY ZDATNÝ A UMÍTE ZORGANIZOVAT PRÁCI DRUHÝM? , , Neváhejte a začleňte se do našeho týmu, který má bezpečnost na našich komunikacích ve svých rukou., , Co bude Vaší náplní práce?, , o odpovědnost za plnění plánu ve svěřeném úseku , o přímé vedení podřízených, o úzká spolupráce (koordinace prací) s jednotlivými úseky společnosti, o personální odpovědnost, plánování směn, o odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů , o zajištění bezpečnosti na pracovištích, , Co od Vás očekáváme?, , o SŠ/VŠ vzdělání technického směru, o prokazatelnou praxi na obdobné pozici, o zkušenosti s vedením lidí, o dynamická osobnost, o aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , o vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost a flexibilitu, o odolnost vůči stresu, o uživatelská znalost práce na PC (MS Office) , o řidičský průkaz sk. B, , Co Vám nabízíme?, , o perspektivní pozici ve stabilní a úspěšné společnosti, o možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o služební auto, možnost použití k soukromým účelům, o mobilní telefon, o notebook, o stravenky, čtvrtletní odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 20.4.2018 A : 12.6.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, +420 725 089 796.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 100 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Rooseveltova 51, Požadavky: VŠ nebo VOŠ v oboru zaměřeném na sociální práci dle zákona č. 108/2006 Sb. § 110, samostatnost, empatie, komunikační dovednosti, bezúhonnost, uživatelská znalost práce na PC, orientace v oblati standardů kvality sociálních služeb, základní orientace v legislativě, praxe v zařízení pro seniory výhodou., Nabízíme: 10. platovou třídu dle NV č. 341/2017 Sb. uvedenou ve stupnici č. 3 dle odpracovaných let, pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, po zapracování možnost prodloužení PS, přiznání osob. příplatku, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění. , Pracovní náplň: přímá práce s klienty a rodinnými příslušníky, podpora klientů při kontaktu s institucemi, vedení a vytváření dokumentace k poskytované službě, metodické řízení a vedení individuálního plánování, spolupráce s pracovníky volnočasových aktivit, dobrovolníky a praktikanty, příprava statistických a analytických podkladů., Přihlášku zaslat na výše uvedenou adresu nebo na e - mail : h.havlikova@dskrnov.cz, K přihlášce přiložte: motivační dopis, životopis, kopie dokladů o dosaženém vzdělání, souhlas se zpracováním osobních údajů - ke stažení na webu organizace., Z : 11.6.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Nakládání zboží, masa a uzenin určené k přepravě koncovým zákazníkům., Převzetí tržby za dodané zboží u koncových zákazníků., Údržba a umytí svěřeného vozu. , , Očekáváme: pracovitost, rychlost, spolehlivost, pečlivost. , , , Nabízíme: PP na dobu určitou prodloužením na neurčito. , Nástup možný ihned dle dohody., , Zaměstnanecké výhody : Stravenky, slevy na nákup masa a uzenin., Životopis zaslat na e - mail : vlasta.warischova@warisch.cz, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Maso v+w, s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1128, 794 01 Krnov 1. Informace: Vlasta Warischová, +420 554 648 075,608 967 338.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milovníci traktorů veteránů si dali sraz ve Slezských Rudolticích před zámkem a pak vyrazili na spanilou jízdu do Bohušova.
32

Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

OBRAZEM: Dny města Bruntálu připomněly 805. výročí

Město Bruntál má za sebou třídenní oslavy, připomnělo si 805. výročí svého založení. Slavnosti probíhaly na několika místech. Dny města Bruntálu nabídly lidem pestrý program od sportu, soutěží a akcí pro děti, módních přehlídek, jarmarku až po koncerty a další kulturní vystoupení.

Policisté na Albrechticku zatkli cizince. Koupili si dům pro pěstování konopí

VIDEO, FOTOGALERIE/ - Policisté zahájili trestní stíhání trojice cizinců ve věku 25 až 28 let, kteří si na Albrechticku koupili nemovitost a vybavili ji na pěstování konopí. Šlo o marihuanu pro polský trh.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT